Zeytin Takvimi: Kasım 2022

Konu : Tarım

Kasım ayında hasat devam ediyor. Artık ağaçlarımız siyaha doğru dönmeye başladı. Bu siyahlaşma zeytinlerin dökülmesine de neden olacaktır.

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Ekim ayı çok ciddi kurak geçti. Bu kuraklığın en doğru ifadesi ile ekim ayı boyunca İzmir’e tek damla yağmadı. Bu kuraklık sonrasında eğer yağışlar başlar ise bu yağmuru tutmak da en büyük sorun olacaktır. Topraklarımız çok kurudu, beton gibi oldu. Buraya yağan ani ve sağanak şeklindeki yağmur sel ve su baskınlarına neden olacaktır. Dereler, su yolları, arazilerin setleri temizlenmeli, toparlanmalı ve suyun akışını engelleyen her şey temizlenmelidir. 

Hasat başladı. Birçok ziraat odamız üreticilerimiz ve tayfalar için fiyat belirledi. Rakamlar 220 ile 350 arasında değişiyor. Sabah erkenden kalkıp bahçeye gitmek, kırağıda araziye girmek, soğuğuyla sabahın traktör kasasında gitmek gerçekten zordur. Tayfa bulmakta zorlanıyoruz. İlçelerimizin içinde diğer ürünlerin de hasada başlaması veya bitmemesi bu sorunu biraz daha büyüttü. Eskiden Suriyeli, Afgan vs diğer milletlerden mülteciler vardı. Bu sene onları daha az duyuyorum. Ülkemizdeki işsizlik sorgulanmalıdır. İşsizlik var mı yoksa iş mi beğenmiyoruz bunu anlamak gerekiyor. 

Fiyat, hasadın başlaması ile en çok konuşulan konumuz oldu. Marmarabirlik kendi üreticisine fiyatını açıkladı. Fiyatı beğenen kişi sayısı bir hayli fazla oldu. Sosyal medyada bu işin dışındaki bir kısım tanınmış kişiler “zeytinyağı bu sene ateş pahası” dediler. Biz ise fiyatımız bu sene diğer artan maliyetler karşısında artmadı diyoruz. Gerçekten artmadı. Fabrikacı hakkına zam yaptı. Biz istediğimiz ölçüde fiyatımızı belirleyemedik. Maliyetleri bizim düşürmemiz mümkün değildir. Mazot üreticilere 26 TL’den satılmaktadır. Bu rakam düşmediği sürece bizim maliyetlerimiz düşmeyecektir. Üreticiler hasat makinesi alsa kur 18.5 TL olduğu için hasat makineleri de 10 bin ile 50 bin TL düzeyindedir. Bu üretici makina nasıl alsın? Zeytinyağına zam yapsa ateş pahası diyen sanatçısı, ekonomisti, gazetecisi var. İnsanların tüm aldığı, alacağı ürünler %300 zamlandı. Herkes bunu anladı da zeytinyağı fiyatını mı anlamadık? Bir yandan zeytinler kesilirken bir yandan fiyat baskısı... Bu üretici sütteki gibi bu işten çıkarsa biz çok zor bir döneme gireriz.

 
Kasım Ayı Beklentilerimiz Neler Olacak?


Hava durumu beklentilerinde daha az yağış ve daha sıcak bir kasım diye yazdı uzmanlarımız. Yine de en iyi tahminler 3 gün sonrasınadır. Biz beklentimizi mevsim normallerinde yağış ve sıcaklık olarak tutalım da hayırlara gelsin. Bu havalara alışmak lazım, bu yüzden bahçelerimizi kuraklığa uyarlamak zorundayız. Organik maddeyi arttırmalı, toprağın su tutmasını sağlamalıyız. 

Kasım ayında hasat devam ediyor. Artık ağaçlarımız siyaha doğru dönmeye başladı. Bu siyahlaşma zeytinlerin dökülmesine de neden olacaktır. Bir an evvel hasada girip depolarımıza yağımızı veya sofralık zeytinimizi koymalıyız. Hasat esnasında mutlaka makine kullanmaya çalışmalıyız. Makine dalları kırmayacaktır. Sırık kullanımını bırakmak gerekir. Hasat sonrasında %1’lik manuka green ve ondan 10 gün sonra bakırlı preparat uygulaması yapmakta yarar vardır. 

Zeytin sineğinin zararını duymadık. Sanki bu sene çok az yerde zararlı oldu. Gene de dikkatli olmak lazım, bahçeyi sabahları dolaşmak gerekebilir. 

Yabancı otları biçmek gerekir. Malçlama yaparsanız iyi olur. Kış soğuklarından bahçenizi korursunuz. 

Hepimiz aynı anda hasada giriyoruz. Diğer ülkelerdeki kuraklıktan kaynaklı ürün azlığı bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Mutlaka fiyat kırmak isteyen kişiler çıkacaktır. Sonuçta ticarette pazarlık vardır. Üreticilerimiz de bir yere alışverişe gittiğinde alacakları üründe 3 – 5 indirim istemiyor mu? Hepimiz istiyoruz. Bu yüzden fiyatlamalara bu şekilde bakmalarında yarar var. Ayrıca çok yüksek bir fiyatın tüketiciye de yansıması mutlaka olacaktır. Hepimizin kafasında bir fiyat var, ürün o noktaya gelince alışveriş oluyor. 

Dikkat etmemiz gereken husus depoya ürünü götürürseniz mutlaka kalite kriterlerine uygun bekletin. Ürünü bozmayın.

Bereketli hasatlar…