APİTERAPİ 2

Konu : Sağlık

Arı ürünleri kullanarak yapılan sağlık koruma ve tedavi amaçlı uygulamalara Apiterapi adı verildiğini önceki sayımızda belirtmiştik.

Arı ürünleri kullanarak yapılan sağlık koruma ve tedavi amaçlı uygulamalara Apiterapi adı verildiğini önceki sayımızda belirtmiştik. Bu sayımızda arı sütü ve polen üzerinde duracağız.

Arı Sütü

Arıların ana arı ve larvalarını beslemede kullandıkları harika besin olan arı sütü normalde koşullarda 6-12 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir. Arı sütünün kovan içerinde kullanım amacına bağlı olarak farklı bileşimde ve dolayısıyla farklı kalitede olabilir. Kovanda en yüksek değerde arı sütü, ana arı ve ana arı larvalarının beslenmesinde kullanılır. Bu farklı besleme sonucu ana arı hastalıklara karşı direnç kazanmakta, günde kendi ağırlığının iki katı kadar yumurta üretebilmekte ve yıllarca yaşayabilmektedir. Buna karşın işçi arılar kolayca hastalanabilmekte, dişi olduğu halde döl verememekte ve üretim sezonunda 4-5 hafta yaşayabilmektedirler. Arı sütü süt beyazına yakın krem renkte olup, yapışkan, kendine has bir kokuya ve yakıcı ekşimtrak bir tada sahiptir. Arı sütünde mevcut 10 hydroxy, 2 decanoic asit insan sağlığı için birçok zararlı virüs, bakteri ve fungusa karşı geniş spektrumlu doğal antibiyotik etkisi göstermektedir. Bakteri ve virüslerin gelişmesi ve hastalık yapması, bu serbest yağ asidinde bulunan “gamma globülin” maddesinin tesiri ile önlenmektedir. Böylece çeşitli viral ve bakteriyel orijinli hastalıklara karşı vücut direnci arttırılmakta ve hastalık yapan mikroorganizmaların gelişmesine engel olunmaktadır. 

Bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesinde,

Kolestrol, lipid, trigliserid seviyelerin düşürülmesinde,

Bağışıklık sistemini desteklenmesi ve kanser ile hepatit de dahil bütün hastalılara karşı vücudun korunmasında,

Mide ve bağırsak ile ilgili ülser, vb hastalıkların iyileştirilmesinde,

Kan basıncı düzenleyici etkisi nedeniyle düşük ve yüksek tansiyonun ayarlanmasında,

Salgı sisteminin düzenlenmesinde,

Prostat tedavisinde,

Çocukların zekâ gelişimini hızlandırmada,

Yetişkinlerde unutkanlık ve erken bunama gibi sorunların giderilmesinde,

Sporcuların enerji ihtiyacını karşılamada,

Kozmetikte, cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde,

Kansızlıkta, cinsel sorunların ve üreme ile ilgili problemlerin giderilmesinde,

Zayıflığı önlemede ve daha birçok rahatsızlıkta, 

son derece yararlı sonuçlar verir.

Yazının devamı