Zeytinyağı meyve suyudur

Uzmanlar, 'Zeytinyağı meyve suyu gibi tüketilebilen doğal tek yağdır' diyor.

Zeytin ağacına 'Ölmez ağaç' deniyor. Çünkü uzun yaşıyor. Yaprağı çayda kullanılıyor, ilâç ve kozmetik sanayisinde katkı maddesi oluyor. Sızma zeytinyağının ağrı kesici etkisi var. Uzmanlar, 'Zeytinyağı meyve suyu gibi tüketilebilen doğal tek yağdır' diyor

Zeytinin tarihi günümüzden 8 bin yıl öncesine dayanıyor. Antik Yunan'da mitolojik olarak bilim tanrıçası Athena aynı zamanda zeytin ağacının koruyucu tanrıçası idi. Aristo bu ağaç hakkında eserlerinde geniş bilgilere yer vermişti. Eflatun eserlerinde zeytin ve zeytinyağının eşsiz bir gıda olduğunu yazmıştı. M.Ö 1035 yılında tahta çıkan ilk İsrailoğullarının kralı Soul'un alnına zeytinyağı sürülerek kutsanmıştı...

İşte, bu kutsamadan sonra İbranicede günümüzde de kullanılan 'Halis zeytinyağı gibi' deyimi oluştu. Bu deyim, 'iyi' insanlar anlatılmak istenirken kullanılıyor. Bu deyimle bir insanın ne kadar sağlam karakterli olduğu ifade ediliyor. Devam edelim mi?

Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı saflık ve sadeliğin sembolüdür. Zeytin ağacına 'Ölmez ağaç', 'Hayat ağacı' denir. Çünkü zeytin ağacı uzun yaşar. Ortalama ömrü 300–400 yıldır. 100 yıl ürün verir. Her yüz yılda bir budama yapıldığında bin yıl ürün verebilir. Binlerce yıl yaşayabilir. İşte bunun için 'Ölmez ağaçtır' adı. Susuzluğa, rüzgara dayanıklıdır. Peki, 'Bu kadar zeytin ağacı güzellemesini neden yaptın?' diyorsunuz.

Tabii, öncelikle benim gibi zeytinsiz sofraya oturmayan bir İzmirli için zeytin gerçekten vazgeçilmez ve anlatmaya değer. Fakat, elbette 'Sağlık Notları' sayfasında zeytine sağlık iksiri denilmesinin nedenlerine odaklanacağım.

Hadi, anlatmaya başlayalım.

Yazının devamı