Bağlarda Toprak Altı Damla Sulama Sistemi

Konu : Tarım

Son yıllarda küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin en önemli çıktısı olarak göze çarpan kuraklık, dünyada Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü tarım alanlarında bitki gelişimini sınırlayan ve bitkisel üretimi azaltan en önemli çevresel faktördür.

Son yıllarda küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin en önemli çıktısı olarak göze çarpan kuraklık, dünyada Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü tarım alanlarında bitki gelişimini sınırlayan ve bitkisel üretimi azaltan en önemli çevresel faktördür. Bu bölgelerde yetiştirilen asmalarda yüksek düzeyde buharlaşma ve buna karşın bu buharlaşmayı karşılayacak su kaynaklarının yetersizliği asmaların su stresine maruz kalmasına neden olmaktadır (Ağar, 2010).

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve bilinçli bağcılık yapılan alanların artması ile birlikte yüzey sulama yöntemleri yerine bağlarda su kullanımını minimize eden basınçlı sulama yöntemleri tercih edilir hale gelmiştir (Shock, 2013). Son zamanlarda bağlarda kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan toprak altı damla sulama sistemi, ciddi miktarlarda su tasarrufu sağlayan en önemli basınçlı sulama yöntemlerinden biridir.

Yazının devamı