İYİ PAMUK UYGULAMALARI DERNEĞİ (IPUD) VE BETTER COTTON HAKKINDA

Konu : Tarım

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), Türkiye de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek amacıyla Eylül 2013’te kuruldu.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), Türkiye de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek amacıyla Eylül 2013’te kuruldu. 10 Mart 2014 yılında ilk genel kurulunu gerçekleştiren derneğin yönetim kurulunda Çukobirlik, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, SANKO Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş., Spot Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Tariş - S.S. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tanmanlar Ziraat İşletmesi, Ulusal Pamuk Konseyi gibi pamuk ve tekstil sektörünün farklı paydaşları ve lider kuruluşları yer almaktadır. 

Türkiye’deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve sürdürülebilir pamuğu ana ticari ürün haline getirerek Türkiye genelindeki pamuk üretimini daha iyi yönde dönüştürmek amacıyla IPUD, ‘’Better Cotton’’ lisanslı pamuğu Türkiye’de üretmek üzere 2014 yılında Better Cotton Inititative (BCI) ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalamıştır. 

Yazının devamı