Zeytin Çekirdeği Yutalım Mı?

Konu : Sağlık

Zeytin çekirdeği yapısı itibari ile odunumsu bir yapıdadır.

 

Zeytin çekirdeği yapısı itibari ile odunumsu bir yapıdadır. Bu odunumsu yapıyı yutmak isteyenler hangi amaçla yutacaklar? Eğer sağlık açısından yutacaklarsa bunda büyük hata yapmaktadırlar. Çünkü zeytin çekirdeği selülozik yapıda olduğu için sindirim sistemimiz bunu sindiremez. Sindirilmeden ve yapısı değişmeden vücudumuzdan atılır. Benim barsak sistemim bunu sindiriyor diyen yalan söyler. Ya da onun sindirim yapısı insanınkine benzemez ve bu durumda da o kişinin tıbben araştırılması lazımdır. Kuşların bile bazılarının sindiremediği çekirdek nasıl oluyor da bizi rahatlatıyor? Karpuzu çekirdeği ile tüketen kişiler de sindirim sistemi rahatlar. Bunda ki espri şudur: çekirdek hava boşluğu oluşturur. Böylece eritilmiş ve sindirilmiş besinlere iç içe girmez katılaşması az olur. Bu sayede sindirim katılaştırılıp kabızlık önlenmiş olur. Zaten besin uzmanları karpuzu çekirdeği ile portakal ve mandalini beyaz liflerini birlikte tüketin demektedir. 

Ancak zeytin çekirdeğinin büyüklüğünü ve uçlarının sivri olması nedeni ile apandiste girdiği düşünüldüğünde barsaklarda ve apandiste zarar verme olasılığı fazladır. Zaten zeytin çekirdeği girdiği gibi çıkmaktadır. Bu sebeple içerisindeki maddeleri almamız mümkün değildir. Ezerek ve kurutarak zeytin çekirdeklerinin faydalı olduğunu söyleyenlere var. Özellikle sosyal medyada bu tip haberlere çokça rastlanmaktadır. Bilimin ışığındaki bilgilere bakmak gerekmektedir. Zeytin çekirdeğinin içerisindeki yağ faydalıdır. Ancak bu kadar zahmete gerek var mıdır?

Zeytin çekirdeği yutmak yerine sabahları aç karına bir kaşık erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı içmek çok daha faydalıdır. Sağlıklı olan da mantıklı olan da budur. Her gün sabah aç karına bir kaşık zeytinyağı içen kişilerde reflü, gastrit ve ülsere iyi geldiği görülmektedir. Tüm bunları göz ününe alarak zeytinyağının gerçek faydasından yararlanmak için mutlaka erken hasat sızma zeytinyağı tüketmek gerekmektedir. 

Çekirdek yutmak sağlıkla ve bilimle alakası olmayan bir yöntemdir. İnsanlar selülozu sindiremezler.      

Mücahit Kıvrak

mucahit@zeytin.org.tr