Zeytinyağı Tüketimi ve Tağşiş

Tağşiş zeytinyağı üreticilerinin ve tüketicilerinin en büyük sorunlarından birisidir.

Tağşiş zeytinyağı üreticilerinin ve tüketicilerinin en büyük sorunlarından birisidir. Tağşiş yağ karıştırmak demektir. Zeytinyağının içerisine başka bir bitkisel yağı karıştırma işlemidir. Bu hem haksız kazanca neden olmakta, hem de tüketici kandırılmaktadır. Bu durumun tespiti için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standart olarak ve şikayete bağlı sürekli denetimlerini yapmaktadırlar. Bakanlık tek yetkili kurumdur. Ceza yetkisi ve müeyyidelerin tamamı bakanlığa verilmiştir. 

Tüketicilere sürekli tağşiş var demek zeytinyağına olan ilgiyi azaltmaktadır. Bu durum markalı ve vergisini ödeyen firmalardan, pazar yerlerine ve yol üzerindeki ne olduğu belli olmayan markasız, yıkanıp yıkanmadığı bile belli olmayan daha önce başka amaçla kullanılmış pet şişelerdeki zeytinyağlarına ilgiyi arttıracaktır. Sürekli tağşiş var diyenler kendi markalarına veya satış yaptıkları markalara yönlendirme yapmaktadır. Sürekli tağşiş var diyen piyasadan daha çok kendini düşünenlerdir. 

Sektörde kendi markası bile olmayan sorumsuzların tüketiciye “zeytinyağı karışık” diye algı yapması sektöre büyük zarar vermektedir. Denetim var ki yakalanan var. Ülkemizin mevzuatları da diğer ülkelerin mevzuatlarına göre iyidir. Ceza ve yaptırımların katlamalı olmaması tek eksiğimizdir. Bu eksiklik de zamanla düzeltilecektir. 

Zeytinyağı bu sene diğer senelere oranla daha kıymetli olduğu için fiyatlarında yükselme yaşandı. Bu durumda ahlaksız kişilere gün doğdu. Tüketiciler zaten fiyatlar nedeni ile zeytinyağına karşı ilgileri azalmış durumdayken bir sorumsuzların bangır bangır çığırtkanlık yapmaları sektörümüze zarar vermektedir. Tağşişle mücadele sosyal medyada ulu orta bağırmakla olmaz. Bu bağırmalar tüketiciye zarar vermekte ahlaklı zeytinci arkadaşlarımıza zarar vermektedir. 

Bu tip haberler uluslararası itibarımıza da zarar vermektedir. Ülkemizden zeytinyağı almak isteyen ülkelerde bu tip haberler olumsuzluklarla karşılanmaktadır. İhracatımız da fiyatlar nedeni azalmışken bir de bu tip haberlerin ulusal ve uluslararası medya gereğinden fazla yayınlanması ticaretimize de zarar vermektedir. 

Tüketicilerimiz ve ahlaklı zeytincilerimiz şunu bilmelidirler ki bakanlık sürekli denetim yapmaktadır. Markalı ürünler eskiye göre kendilerine çeki düzen vermektedirler. Zaten bakanlık o firmaları açıklayarak onlara ticari olarak en büyük cezayı vermektedirler. Tüketicilerimiz de bunu takip etmektedirler.

Zeytinyağı kullanmaktan korkulmamalı, o bir sağlık iksiridir. İlaç zeytinyağından pahalıdır.