Tatil Zamanı ve Zeytinyağı Kullanımı

Konu : Gastronomi

Zeytinyağının en önemli tanıtım ayağını turizm oluşturmaktadır.

Zeytinyağının en önemli tanıtım ayağını turizm oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı turistler gittikleri kıyı kasabalarından, köylerinden hatta illerinden kışın tüketeceği kuru gıdaları, salçayı ve zeytin ile zeytinyağını alarak giderler. Kıyı Ege’den başlayarak Akdeniz’in en ucuna, Çukurova’da ve her zeytin yetişen bölgede mutlaka denetimler ve bilinç arttırılmalıdır.

Yola çıktıktan sonra ülkemizde ağız tadıyla bir yemek yiyebileceğiniz yer kaç tanedir? Ya da gerçekten zeytinyağlı yemek yiyebileceğiniz, salatanızın üzerine zeytinyağı dökülürken aldığınız kokunun sizi heyecanlandırdığı kaç adet lokanta mevcuttur? Benim bildiklerim birkaç tanedir. Memleketin en güzel tatil beldelerinden birinde dikkatimi çekti. Zeytin amblemli bir lokanta, hatta kartvizitinde de güzelce yerleştirilmiş zeytin dalı ile zeytinyağlı ev yemekleri yazıyor. Ailemle birlikte oturalım dedik. Ancak yemekler zeytinyağlı değil, salataya yağ istedim. Aman Allah’ım… Döktüğüme dökeceğime pişman oldum. Geçtiğimiz sene Balıkesir – Edremit arasında salataya yağ istediğimde ayçiçeği yağı getiren arkadaşa önce “salataya zeytinyağı yakışır” dedim sonra da arabadan yağımı getirmiştim. Sorun oldu. Doğrudur, mekana dışarıdan başka yağ getirmem yanlış oluyor ancak ne yapmak gerekiyor? Gelen zeytinyağı mı başka yağ mı bilmiyorsunuz. 

Köylülerin “en saf ve doğal” hatta “organik ürün” sattığına inanan bilinçsiz tüketiciler yaz tatilinde Ege’nin eşsiz doğası ve ürünlerini geldikleri yere götürmek istemektedirler. Ancak hangi Ege köyüne giderlerse gitsinler, satılan el oyaların, el işlerinin büyük kısmı Hindistan’dan Bangladeş’ten gelen ürünlerdir. O bile dışarıdan geliyor. Kendi ürünüm diye bana “kostikli domat zeytini” satmaya kalkıyor. 

Güneş salçası ile zeytinyağını karıştırıp yemenin zevki bambaşkadır. Ancak siz gerçek güneş salçası bulabilir misiniz? Domates, salatalık, biber, soğan ve semizlik ile yapılan salatanın tadını neyle değişirsiniz? Ancak kaç defa yiyebiliyoruz? Nerede yiyebiliyorsunuz?

Ülkemiz zeytin üreticisinin kurtuluşu önce iç pazarda belli bir yere gelmek sonra dış pazarda ülkemizin ürününü satmaktır. Bodrum’dan başlayarak Alanya’ya kadar olan kısım daha çok yabancı turiste hizmet etmektedir. Buralarda bulunan lokanta ve otellerin yemeklerinde zeytinyağı kullanılıyor mu? Çay bardağımız ince bellidir. Kendi ülkemizde kendi ürünümüze yabancıyız. Adı zeytin, amblemi zeytin olan lokantalarda zeytinyağlı yemek bulamıyorsunuz.   

Güzel zeytinyağı ile yapılmış hangi yemek çirkindir, ağırdır? Güzel zeytinyağı ile yapılmış salatanın, balığın, taze ve kuru fasulyenin tadını kim unutabilir? Akdeniz mutfağı diyoruz, Akdenizliler sağlıklı beslenir diyoruz ancak laftan öteye gitmiyor. Akdeniz mutfağının olması gereken yerde mutfaklarda Akdeniz’den Ege’den eser yoksa bizim derdimiz çoktur. Tüketimi kimler yapacak? Tüketimi yapacak kişilere ne diyeceğiz? Yemeklerde zeytinyağı kullanın sağlıklı olun diyeceğiz öyle mi? Egeli Akdenizli üretici kime satacak ürününü? Gelen turiste öyle mi? Peki nasıl? 

Özellikle belediyeler bu konuda duyarlı olmalıdırlar. Zeytincilikten geçimini sağlayan bir köye girildiğinde bunu anlamamız gerekiyor. Bir zeytin üreticisi beldeye girdiğinizde yol üzerinde öyle şeyler olmalı ki geçenlerin durup ya yemeğini yemeli, ya yağını almalı ya da zeytinini tatmalıdır. Otobüsle geçiyor ise pişman olmalı keşke yayan gitseydim de şurada bir zeytinyağlı yemek yeseydim diyebilmelidir. 

Özellikle üretim bölgelerindeki lokantaların gelen turiste en güzel yağlarını sunup beğendirmelidir. Ülkemiz mutfağı yabancıların gözünde “şiş kebap” olmaktan çıkmalıdır. Öyle bir zeytinyağlılar yapılmalıdır ki turistler geriye döndüklerinde ertesi sene gene gelip aynı yerde aynı yemeği yeme hevesi içinde olmalıdır. Hatta ülkelerine hediyelik yağ götürmelidirler. Belki bundan sonrası için UZZK, ZZTK, Zeytindostu Derneği, EZZİB gibi sivil toplum kuruluşlarımız lokantaların zeytinyağı kullanımını teşvik etme amacı ile hem seminerler hem de zeytinyağı yemekleri kursu düzenlemelidir. 

Hayat gezince, gezerken güzel zeytinyağlılar yiyince güzel….