Çağrım Tüketicilere

Zeytinyağı ve zeytin sektörü bu yıl sancılı süreçlerden geçti. Süreç devam ediyor. Sezona fiyatların yüksekliği ile girilmesi nedeniyle ilk şoku yaşadık.

Zeytinyağı ve zeytin sektörü bu yıl sancılı süreçlerden geçti. Süreç devam ediyor. Sezona fiyatların yüksekliği ile girilmesi nedeniyle ilk şoku yaşadık. Toptan zeytinyağı fiyatları 18 – 20 TL arasında başladı. Tahminler ve dedikoduların üzerine 25 TL beklentisi ile üreticiler ürettikleri zeytinyağını eve götürmeye, satmamaya başladılar. Hatta kapılarına gelen 20 TL fiyat veren tüccardan 25 istediler. Bazı üreticilerimiz “benim zeytinyağımı alacak para icat olmadı” gibisinden büyük cümleler kurdular. Tüccar alıp satacak zeytinyağı bulamayınca bazı firmalar yurtdışından zeytinyağı getirdiler. 

Sonra piyasa kilitlendi. Tağşişçiler ortaya çıktı. Yer gök taklit veya karışım zeytinyağları ile doldu. Bakanlık bu firmalara ceza kesti. Bu tip kişilerin suçunu tüm sektör üstlenmiş gibi oldu. Çünkü tüketici sitelerinde sosyal medyada tağşişçilere tepki çok sert oldu. Zeytinyağcılar da bu durumu açıklayamadılar. Tüketiciler de zeytinyağı almamaya başladılar. Satışlar yılbaşından sonra azaldı. Fiyatlar düştü. Eldeki yağları çıkarma isteği arttı. Stres arttı. Ancak tüketici zeytinyağına küsmüştü. 

Yaz aylarında sahil yöreleri hareketlenir, perakende de butikçiler satış yapar diye bekliyorduk. Ramazan da yaprak kıpırdamadı. Bayram ile birlikte sahiller doldu taştı. Özellikle zeytin ve zeytinyağının satılacağı kıyı kesimlere ciddi bir yerli turist geldi. Rusya ile pazarın açılacak olması da sektörü heyecanlandırdı. 

Derken darbe girişimi ile yeniden sahiller boşaldı. Ülkedeki belirsizlik sorunu piyasaya hemen yansıdı. Belki bankacılık, borsa ve diğer bazı sektörlerde soruna hemen el atılsa bile ekonominin gıdaya olumlu olarak dönmesi daha uzun zaman alacaktır. 

Tüketicilerimiz; ihtiyacınız olmasa bile en az 1 lt zeytinyağı alın. Özellikle butik firmalarımızdan alın. Sahil yörelerinden bu aylarda satış olur diye kredi borcunu ayarlayan firmalarımıza yardım edin. Bu seneyi çok az kayıpla atlatırsak gelecek sene daha iyi olacaktır. Düşünün zeytinyağını 18 TL den alan firma, elinden zeytinyağını çıkarmak istese bile alan yok, alacak olan da 8 – 13 TL arasında fiyat veriyor. Fırsatçılara izin vermeyelim. Gün dayanışma günüdür. Unutmayın zeytin çiftçisi yok ise zeytinyağı yok – sağlık yok.