Çağrım Zeytin Üreticisine ve Sanayicisine

Geçtiğimiz ay tüketicilerimize çağrıda bulunmuş ve zeytinyağı tüketmeleri, tükettirmelerini istemiştim.

Geçtiğimiz ay tüketicilerimize çağrıda bulunmuş ve zeytinyağı tüketmeleri, tükettirmelerini istemiştim. Bu ay da çağrım çiftçimizden ürünü ambalajlayıp satan tüm sektörün bileşenlerine olacak. Çünkü zeytincilik gemisi fırtınalı denizde dalgalarla boğuşmaktadır. Tayfa kara kara düşünüyor ve kaptanlarına, çarkçısına ve dümencisine bakıyor. 

Zor bir yılı atlattık. Ürün azdı fiyat çok yüksekti, dedikodular söylentiler vardı. Zeytinyağı tüketimi azaldı. Neden azaldı? Zeytinyağı pahalıdır algısı yeniden kafalara kazındı. Kazandığımız market raflarını kaybettik. İhracatçı ürünü yurtdışına satamadığı gibi yurtdışından zeytinyağı geldi. Fiyatlar yüksekten aşağıya doğru geldi. Normal bir ticarette istenmeyen şekilde sezona yüksek girdik düşük çıktık.

2016 – 2017 kampanya yılı ne şekilde bekleniyor? Nasıl geçecek? Bu kışı nasıl atlatacağız? Rekolte ne kadar olacak? Rekolte ne kadar gerçek olacak? Geçen senenin kayıpları bu yıl telafi edilecek mi? Üreticilerimizi kafasında hep bu sorular var. Şimdiden fabrikalar aranıp zeytinyağı alacak mısınız? Kaç paradan alacaksınız şeklinde sorularını soruyorlar.  

Yazının devamı