Bir Gıda Ürününü Satın Alırken Organik Olduğunu Nasıl Anlarız!!

Konu : Sağlık

Son yıllarda organik ürünler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de beslenmede tercih edilmekte ve popülerliği artmaktadır.

Son yıllarda organik ürünler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de beslenmede tercih edilmekte ve popülerliği artmaktadır. Bunun etkenlerinden bazıları da dünyanın git gide kirlenmesi, iklim değişikliği, çeşitli hastalık vakaları (kanser gibi) gibi sebepler olmakta ve  insanlar bu gidişata biraz da olsa dur diyebilmek amaçlı organik ürünlere yönelmektedir.

Bazen pazara gittiğimizde bir ürünün üzerinde “organik üzüm”  yazısını,  markette, bakkalda ürünlere baktığımızda   “organik domates salçası “, “organik süt” vb etiketlerleri görebiliyoruz. Yolda ilerlerken restoranın birinde organik İskender menüsü  sunduğuna dair levha ile karşılaşabiliyoruz.

 

Ülkemizde organik üretimin nasıl yapılacağı, organik ürünlerin üzerinde satılırken hangi bilgilerin bulunması gerektiği gibi hususları da kapsayan  “ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” uzun yıllardır yürürlüktedir.  Herkes keyfine göre ürünlerinin üzerine “organik” yazısını yazamaz ve bunun cezai müeyyidesi mevcuttur. Ancak yönetmeliğin gereklerini yerine getirmiş olanlar ürünlerinin üzerinde “organik” ibaresi yazabilirler.  

 

Peki, organik olduğunu ürünün üzerinden nasıl anlarız?  Hangi bilgilerin ürünün üzerinde olması gerekiyor? 

 

Ürünün üzerinde;

Bazı logo örnekleri;

 

 

 

Ülkemiz de ekolojik biyolojik kelimelerinden daha çok  “organik”  kelimesi ürünler üzerinde kullanılmaktadır. 

Ürünün üzerinde tüm bu bilgilerin bulunması ülkemizde uzun yıllardır yürürlükte olan , ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULMASINA İLİŞKİN yönetmeliğe göre üretildiğini ifade eder. Ki bu da tarladan başlayıp, son paketleme aşamasına kadar devam eden bir süreci kapsayan bir sistemdir. 

Organik işlenmiş ürünlerdee mesela organik domates salçasında  ayrıca içindekiler kısmında hangi “ içindekilerin “ organik olduğunun belirtilmiş olması gerekir.

Bir restoranda organik İskender'i menüde gördüğünüzde, onun gerçekten organik İskender olduğundan nasıl anlarız? Bunun menüde yazması bir kontrol ve sertifikasyon kuruluşu tarafından İskender menüsünün “organik” olarak onaylandığı anlamına gelir. Bundan şüphe ederseniz, ilgili işletme sertifikasını görmek isteyebilirsiniz. Belki de zaten orada restoran sahibi asmış olabilir.