İnsanlığın Gezegenle Büyük Deneyi

16 Ekimde, yine “Dünya Gıda Günü” nü kutladık.

16 Ekimde, yine “Dünya Gıda Günü” nü kutladık. Dünyanın 150 ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanan günün, bu yılki odaklandığı konu “iklim değişimi” idi. İklim değişiminin, tarım ve gıda üzerindeki etkilerine dikkat çekilmeye çalışıldı.

Son yıllarda gündemin ilk sıralarına yerleşip, küresel olarak ele alınmaya çalışılsa da iklim değişimi araştırmalarının başlangıcı aslında 1800’lü yıllara dayanmaktadır.

Önümüzdeki on yıl için, küresel ekonomiyi etkileyecek riskler arasında iklim değişimi ilk sırada yer almaktadır. Ve bu nedenle, 2030 yılına kadar 100 milyondan fazla insanın daha yoksulluk tehdidi altında olacağı bildirilmektedir. İklim değişiminin, özellikle yoksul ülkelerin başlıca geçim ve yaşam kaynağı olan tarım sektörünün yanında gıda güvenliği, beslenme, istihdam ve ihracat gelirleri gibi unsurlarını da etkileyeceği ifade edilmektedir.

BM/FAO’nun verilerine göre; günümüzde her 7 kişiden biri yatağa aç girmektedir. Bunların yüzde 60’ını kadınların oluşturuyor olması ise dünyanın geleceği açısından tehlikeyi göstermektedir. Açlıkla mücadele eden ve toplamda 1 milyarı bulan bu kişilerin, ne yazık ki yüzde 80’i kırsalda yaşamakta ve tarımsal üretimde bulunmaktadır. Yani gıda üretmekte ancak açlık çekmektedirler.

Yazının devamı