Sokak Lezzetleri

Yazar : Nejat GÜNER
Konu : Gastronomi

Gastronomi dünyasının yeni trendleri sokaklara sıçradı. Sokakta satılan yemekler gitgide ilgiyi üzerine çekmekte.

Gastronomi dünyasının yeni trendleri sokaklara sıçradı. Sokakta satılan yemekler gitgide ilgiyi üzerine çekmekte.Hani şu  seyyar arabayla mahallemizden geçip süt mısır diye bağıran amcalar yok mu , işte o amcalar çoktan elegan sofraları hikayeleriyle süslemeye başladı.Tabaklara büyük dokunuşlar yapan ve şeflerin ilham kaynağı olan sokak yemekleri samimiyetini gün geçtikçe arttırmakta gayet başarılı . 

 

Sokak yemeklerimiz inanılmaz lezzetli . Anthony Bourdain bile lezzeti Istanbul sokaklarında arıyorsa , fazlada uzaklara gitmemize gerek yok.Haliyle ülkemizin şefleri de bu durumdan oldukça  etkilendi.Street food akımıyla neler mi oldu ? Tabi ki de Fine Dining Restoranların yüksek ücretlerinde bir değişm olmadı fakat sokak yemekleri tabaklarda epey bi değişti. Masanıza tek kaşıklık ikram mezeler , sokak lezzetleriyle uyumlu şaraplar , kruton ekmek yerine çıtır simitler geliyor ve şefin tatlı önerisinde ise kerhane tatlısı var . Önceleri Beef Tartar beklerken , şuanda masaya çiğ köfte gelmesi bu işin büyük bir ciddiyetle yapıldığının göstergesi olsa gerek .  

 

Aynı zamanda Gurmeler ve Blogger'lar da sokakları keşfe çıktılar.İnsanlar akın akın nerede ne yesemin derdine düştüler .Ne , nerede daha lezzetli sorusunun cevabını bulmak adına yeni bir sokak lezzeti keşfetmek için sosyal paylaşım yiyicileri arasındaki  bilir kişiyi bulmakta epey zorlaştı. Siz siz olun kuşkulandığınız ve güvenmediğiniz yerlere gitmemeye özen gösteriniz. Özellikle MSG(mono sodyum glutomat) kullanan ve hijyenik çalışma ortamı olmayan satıcıların yanından dahi geçmeyiniz.Lezzet algımızı daha seçici bir hale getirmekte fayda var.Bu sebeple lezzet avı için sağlıksız sokak yemeklerinden kaçınmalıyız. 

 

Atalarımız taş yerinde ağırdır diye boşuna dememişler.Sokak lezzetlerinin kaynağı hikayesinin çıktığı yerden akmaktadır.Bu yüzden ıslak hamburgeri ,şırdanı ,tantuniyi, bici biciyi, kelle söğüşü , boyozu ,şambaliyi ,yaprak ciğeri ,kumruyu ,çiğ böreği ,balık ekmeği , ayvalık tostunu,kürt böreğini , kar pekmezini , midye dolmayı , ızgara uykuluğu , atomu , tavuklu pilavı ,çöp şişi ve saymakla bitiremeyeceğim onlarca sokak yemeğini sadece ve sadece yerinde yemenizi şiddetle öneririm.Bu kültürün koruyucuları ve gelecek nesillere taşıyacak olanlar sadece bizleriz .Sokak yemeklerinin tekelleşip orjinalliğini yitirmesine ve kaybolmasına izin vermemek için daha duyarlı tüketiciler olmalıyız.