Zeytinyağında Duyusal Analiz Bilmenin Önemi

Konu : Gastronomi

Bu sene geçtiğimiz yıllara benzemeyen bir yıl yaşıyoruz. Zeytin sektörü diğer sektörler gibi sürekliliği olan bir sektör değildir.

Bu sene geçtiğimiz yıllara benzemeyen bir yıl yaşıyoruz. Zeytin sektörü diğer sektörler gibi sürekliliği olan bir sektör değildir. Zeytin ağacı fizyolojisi gereği iki sene bir ürün vermektedir. Hatta ülkemizde kültürel önlemlerin ve bakımın az yapılması nedeniyle var yok yılı farkı da diğer ülkelere göre daha fazla olmaktadır. İki sene de bir ürün alacaksınız fiyat istikrarınız olmayacak, arazi şartlarınız zor olacak ve siz bu üründen bir gelir bekleyeceksiniz. Üretici bunları düşünmekten yorgun düşmüş durumdadır. 

Bu sene ki gibi iklimsel olarak da zor yıllarda kalite kavramı bir kenara bırakılmaktadır. Sezon başından beri randımanlar konuşulmaktadır. “Serbest yağ asitliğimiz yüksek çıktı ama randımanlar çok güzel bu sene” zeytinci memnun, fabrikacı memnun. Peki kim memnun değil? 

Zeytinyağının sağlık yönünü düşünen tüketiciler ile bu işi butik olarak yapan firmalar bu seneki gidişattan memnun değil. Çünkü zeytinyağından randıman hesabı yapmadan tamamen çıkan yağın kalitesini düşünen kişiler bu havalardan memnun değil. Halen daha zeytin sineği uçuyor diye rapor eden üreticilerimiz var. Aralık ayının başındayız. Sonbahar bitti. Kış geldi. Sonbahar gerçekten bitti mi? Sonbaharda kaç gün üşüdük? Kaç gün soğuk oldu? Havaların ılık gitmesiyle sinek yaşamına devam etti, kurak gitmesiyle de ağaç stres yaptı ve asitlikler yüksek yüksek gelmeye başladı. 

Duyusal analizi yani zeytinyağında tadımı bilenler fabrikaları gezmeye başladılar. Geçen senelerde her yerden gelen güzel zeytinyağı haberi bu sene yerini derin bir sessizliğe bıraktı. Bırakın çok güzel zeytinyağını sızma zeytinyağı sınıfında zeytinyağı çıkmadı uzun süre. Peki nedir duyusal analiz ve neden bu senelerde daha da önemlidir. 

Çünkü zeytinyağındaki stresi kimyasal olarak ölçmenin mümkün değildir. Özellikle bu sene kimyasal olarak sızma sınıfında olan zeytinyağlarında kusur olarak natürel birinci sınıfında olacak zeytinyağları var. İşte burada tadımcı kimyasal analiz ile devreye girerek yenilebilir yağları harmanlaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sene üretici açısından zor bir yıl olur. Tüketici ise mağdur olur. 

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka husus da tadımcının almış olduğu eğitimler ve bağlı olduğu paneldir. Bağımsız zeytinyağı tadımcısı olmaz. Zeytinyağı tadımcısı bir panele bağlıdır. Tek başına bir iş yapamaz. Panelde en az 8 kişi vardır. Bu kişi 8 kişiden biridir. Tek başına bir panel olamaz. Zeytinyağı tadımı futbol kulübü gibidir. Maça hep beraber çıkılır. Dünyanın en iyi futbolcusu bile bir takıma bağlıdır ve takımını asla satmaz. Zeytinyağı tadımcısı böyledir. Takım arkadaşları vardır ve takım halinde hareket ederler.