Sağlıklı Yaşam Trendleri Fuarı

Sağlıklı yaşam mottosunu benimseyenlerin artışta olduğu bir dönemdeyiz.

26 - 28 Ekim 2017 tarihleri arasında TARMEG işbirliği ile gerçekleştireceğimiz Sağlıklı Yaşam Tüketicisinin ihtiyaç ve tercihleri için ürün ve hizmet geliştiren ''Organik gıdadan tekstile, kozmetikten doğaya dost temizlik ürünlerine, bitkisel ürün ve gıda takviyelerinden spora, sağlıklı yaşam alanlarına kadar'' firmaların katılımı ile organize edeceğimiz “Sağlıklı Yaşam Trendleri Platformu 2017” fuarı, eş zamanlı gerçekleştireceğimiz seminer ve konferans programları ile İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir.

Sağlıklı yaşam mottosunu benimseyenlerin artışta olduğu bir dönemdeyiz. Artık 'beden, ruh ve zihin' sağlığı ve dengemize, ne yediğimiz, nasıl nefes aldığımız ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem veriyoruz.  Gittikçe artan bilincimiz ve de 'zinde' hissetme ihtiyacımız, bu sektördeki birçok farklı oyuncunun yaratıcı ve devrimci hizmetler geliştirmesine yol açıyor!

Bilinçli tüketici, kirlettiğimiz çevreyi ve bozduğumuz doğal dengeyi kurtarmak için sadece yedikleri içtikleriyle değil, kullandıkları araçların, malzemelerin, evlerinin yaşam şekillerinin çevreye zarar verip vermediği konusunda da duyarlı davranan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Sağlıklı yaşam trendi kapsamında oluşan yeni yaşam görüşüyle; “hayat hayatın kendisinden de daha fazla bir şeydir”,  diye düşünmeye başlayan toplum, bu noktada gün be gün doğaya, çevreye ve kendine daha saygılı olmaya başlamaktadır.

Tüm bu gelişmeler, kuşkusuz tüketicilerin sağlıklı yaşam konusundaki farkındalığını artırmaktadır. Artık birçok işletme, pazara sunacağı ürün ve hizmetleri tasarlarken tüketicilerin sağlıklı yaşam ile ilgili beklentilerini göz önünde bulundurmaktadır. Yeni gıda ürünlerinin lansmanlarında öne çıkan katkı maddesi içermeme, düşük yağ ve şeker oranı, vitamin/mineral katkısı, doğal ve organik olma gibi vaatler bu duruma örnek olarak verilebilir . 

Sağlıklı yaşam tüketicisinin tercihleri, gıdadan temizliğe, konuttan turizme, temizlikten kişisel bakıma birçok sektördeki ürün ve hizmet tercihlerini etkilemeye başlamıştır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam pazarının ve tüketicisinin daha iyi anlaşılması bu pazarda faaliyet gösteren ve göstermeyi planlayan işletmeler için önem taşımaktadır. 

Sağlıklı yaşam tüketicisinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda sunulan vaadin “iyileşme” değil “iyilik” ya da “kendini iyi hissetme” olması, bu pazarı genişletmekte, birbirinden farklı ürün ve hizmetlerin pazarda yer bulmasını  sağlamaktadır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam pazarı; kaliteli bir uyku vaat eden ürünlerden, yürüme konforu sağlayan kişiye özel tabanlıklara, detoks kürlerinden, ergonomik mobilyalara kadar çok farklı alanları da kapsayabilmektedir.