Sektörümüzün Kanayan Yarası TAĞŞİŞ (Karışık Yağcılık)

Konu : Gastronomi

Tağşiş karışık yağ demektir. Karışık yağcılık ülkemizde yasaktır. Geçtiğimiz ay T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mız yeni ifşa listesi yayınladı.

Tağşiş karışık yağ demektir. Karışık yağcılık ülkemizde yasaktır. Geçtiğimiz ay T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mız yeni ifşa listesi yayınladı. Bilinmeyen firmaların veya sektörde küçük olan firmaların listede yer alması daha önceki listede yer alan büyüklerin ders aldığı sonucunu çıkarmaktadır. Bazı firmaların isimleri, adresleri ve üretim izinleri bile sahte olmakta birlikte son yıllarda tağşiş yön değiştirdi. Denetimlerin sıklaşması ve firmaların ifşası nedeniyle sektörde marka olan firmalar artık bu tip karışık yağ işlerine girmemektedirler. 

Karışık yağcılık gıda teröristliğidir. Terörist kime denir? Mala ve cana kast eden adama denir. Peki, gıda teröristleri bizlerin sağlığına yani canına aynı zamanda malımıza kast etmiyorlar mı? Biz zeytinyağını neden tüketiyor ve tükettiriyoruz? Sağlığımız açısından yararlı bileşikler içerdiği için bebek, genç ve ihtiyar demeden tüketmemiz gerekiyor. Peki, sağlığımızı korumak için bir bedel ödüyor muyuz? Diğer bitkisel yağlara göre daha fazla parayı ödüyoruz. Tağşişçiler ucuz yağı bize zeytinyağıymış gibi daha pahalıya satmaktadırlar. Yani sizin aslında aldığınız fiyatın yarısına alabileceğiniz yağı, size zeytinyağı görünümünde gerçek zeytinyağından daha ucuza veriyorlar. 

Soru aslında çok basit. Bugün elime 100 adet çeyrek altın alsam, sarraf görünümüne bürünsem semt pazarına tezgâh açsam, bizim köyde altın madeni var biz de üreticiyiz desem çeyrek altını yarı fiyatına satabilir miyim? Kaç kişi alır? Beni kime şikâyet ederler? Hapse girer miyim? Nitelikli dolandırıcı olur muyum?

Ama siz çok tıklanan bir alışveriş sitesinde “Edremit Zeytinyağı” diyerek litresini 9.75 TL’ye hakiki soğuk sıkım zeytinyağını nasıl satabilirsiniz? Yetkilisine sorduğumuzda biz aracıyız, satanı bağlar cevabı vermesi onun sorumluluğunu ne kadar azaltır? O zaman ben de o siteye yüzde karını verdikten sonra her türlü yasal olmayan ürünü satayım. Bu mümkün müdür? Değilse neden iş gıdaya geldiğinde herkes kenara çekiliyor? Neden nitelikli dolandırıcılıktan kimse yargılanmıyor? Cezalarımız az. İfşayla utanmazlar. 15 bin lira para cezası ile uslanmazlar. Çünkü adamın marka adı sahte! Adamın kullandığı üretim izin numarası sahte, adamın adresi Balıkesir Susurluk yolu 7. Km Ayvalık Balıkesir. Yağ ne? Edremit Soğuk Sıkım. Üçü bir arada satılan kahvelerden daha fazlası var. Susurluk Ayranı, Balıkesir Höşmerimi, Ayvalık’ın Cundası, Edremit’in sızması. Daha ne olsun. 

Tağşiş yapana cezalar şöyle olsa;

İlk yaptığında ifşa ve 100 bin TL para cezası

İkincide ticari faaliyetten men, yurtdışı çıkış yasağı, mal varlığına el koyma, birinci dereceden tüm yakınlarına aynı ticari faaliyetin yasağı.

Gözü yiyen yapsın. İnsani bir durum aramak bu hususta yanlıştır. Yeni doğan bebeğime sızma diye karışık yağ yediriyorsa bu bana yapılan insanlık suçudur. Af edilemez. 

Yapılan tağşişler nelerdir? 

Zeytinyağına bitkisel yağ karıştırmak,

Zeytinyağına pirina yağı karıştırmak.

Buna göre kimin ne yaptığını sektör bilir. Kim kimden kaç kg yağ alır sektör bilir. Devletimizin denetim ekiplerinin, kolluk kuvvetleri ile bu işe el atmaları gerekmektedir. Vergi kaçağı olmaktadır. Sağlığımızla oynanmaktadır. Tüm zeytincilerin para kazanması engellenmekte dürüst adam korunamamaktadır. Dürüst adam vergisini ödemektedir. Sattığı yağ gerçek yağdır. Onun karışık yağcıyla rekabeti söz konusu bile olmamaktadır. 9.75 TL’ye bir litre yağı mal etmek neredeyse imkânsızdır. Hiçbir üretici kendi kazanacağı parayı kısarak size zararına ürün satamaz. Altının gram fiyatı bellidir. Kimse size onu daha ucuza veremez. Alıcı da kendini uyanık zannetmektedir. Bir malı daha ucuza almaya çalışmak onun kalitesinden ödün vermektir. O da yağ bu da yağ diyorsanız o da telefon bu da telefon diyebilirsiniz. O da yağ zeytinyağı da yağ diyorsanız her türlü yağı tüketebilirsiniz. Ancak biz o da yağ bu da yağ demiyoruz. Zeytinyağı sektörümüzün korunması için karışık yağcıların yok edilmesi gerekmektedir.