İstanbul Meyhanecileri 2

Yazar : Gamze ARAS
Konu : Gastronomi

İstanbul’un meyhanecilerini anlatmak için dokuz meyhaneci ile söyleşiler yapmış ve hikâyelerini anlatmaya ağustos sayısında başlamıştık.

İstanbul’un meyhanecilerini anlatmak için dokuz meyhaneci ile söyleşiler yapmış ve hikâyelerini anlatmaya ağustos sayısında başlamıştık. ‘Meyhane kültürü’nü anlamak, öğrenmek, anımsamak için çok önemli bilgiler verdi bu değerli insanlar. Aynı sorulara verdikleri yanıtların çoğunun benzeşmesi, meyhanenin ve meyhaneciliğin olması gereken bir usulü, bir geleneğinin olduğunun en büyük göstergesidir elbette. Bu yazının, anlatılanları okuyanlarla paylaşarak bu kültürün devamını sağlamakta birazcık katkısı olursa ne mutlu! 

SİLVA İNCİYAN: Oğlu ile birlikte işlettikleri ve bir aile yadigârı olan Kör Agop Meyhanesi, Kumkapı semtinde yer alıyor.

ARİF KIZILTAY: İstanbul’un suriçi semtlerinden biri olan Yedikule’de yer alan Safa Meyhanesi,  babadan oğla geçen bir mekân ve Arif Bey’in gelenekselliği koruyan anlayışı içinde, ‘eski meyhane’ çizgisinde devam ediyor.

ERDAL KAYA: Kadıköy’de Osmancık Sokak’ta yer alan Safran Meyhanesi’nin sahibi olan Erdal Kaya 35 yıldır meyhanecilik yapıyor.

ERSİN KALKAN: 1890’da açılıp babadan oğula geçerek günümüze gelmiş olan Balat’daki Agora Meyhanesi’ni Hristo Dulidis, manevi oğlu Ersin Kalkan’a devretmiş. 

İSMET ÜLGER: Çok iyi bir şarap uzmanı da olan İsmet Ülger, Bağdat Caddesi ve Gayrettepe’de şubeleri bulunan Samatyalı Meyhanesi’nde, meyhane geleneğini bozmayacak yenilikleri titizlikle seçip uygulamış. 

MEHMET ALİ IŞIK: Başta Cemal Süreya olmak üzere, edebiyatçı ve yazarlarla olan dostluklarını Bostancı’daki Hatay Restoran’ın duvarlarında, onların yazı ve fotoğraflarıyla yaşatıyor olan Mehmet Ali Işık, eski İstanbul meyhaneleri dendiğinde mutlaka akla gelen mekânını aynı atmosferde koruyor.

METİN DANIŞMAN: 25 yıldır çalıştığı Cumhuriyet Meyhanesi’nde işletme müdürlüğü yapan Metin Bey, Atatürk ile ünlü bu mekânın meyhanecisi olmuş bunca seneden sonra.  Meyhane Beyoğlu’nda yer alıyor.

MURAT SOLMAZ: Babasının Selimiye’de yer alan mekânını taşıyarak Koşuyolu ve Kadıköy’de iki ayrı Birtat Ocakbaşı meyhane açan Murat Bey, içinde yetişerek öğrenip geliştirdiği meyhane kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

MÜMTAZ TİMUR: Sahibi olduğu Akın Balık, eski meyhane anlayışında yeni bir mekân olan olarak Karaköy’de deniz kıyısında bulunuyor.

 

Söyleşilerde sorularımıza aldığımız yanıtlarla devam ediyoruz…

Yazının devamı