Yeni Bir Yila Girerken Yapmamiz Gerekenler

Yazar : S. Sinan ULUSOY
Konu : Sağlık

Yılbaşını sevdiklerimizle sağlık ve mutluluk içinde karşılamak, yılın ilk dakikalarına mutlu girmek hiç şüphesiz hepimizin ortak temennisi!

Değerli Apelasyon Okurları,

 

Hepimizin malumu yeni bir yıla az bir zaman kaldı! Yılbaşını sevdiklerimizle sağlık ve mutluluk içinde karşılamak, yılın ilk dakikalarına mutlu girmek hiç şüphesiz hepimizin ortak temennisi! 

2018 yılında doğru beslenme ve düzenli egzersizi halen rutininiz haline getiremediniz mi? 2018 yılında neleri doğru, neleri eksik yaptığınızı analiz etmediniz mi? 2019 için beslenme ve fitness rutininizi planlamadınız mı?  O halde 2018 yılının bu son yazısında yer alan önerilerimi değerlendirmeye alabilirsiniz.

Hedeflerimiz de, arzularımız da bir sonraki yıla devrediyor. Dolayısıyla yeni bir yıla hedeflerimiz doğrultusunda kararlı bir başlangıç yapmak yılın geriye kalan günlerinin de öyle devam edeceği umudunu yeşertmeli! 

Yazılarımı düzenli olarak takip edenler veya kitaplarımı okuyanlar (404fit) veya Instagram (40_fit) üzerinden post’larımı takip edenler sıklıkla ifade ettiğim ‘’Yapılan hiçbir fitness çalışması, doğru ve akıllı bir beslenme ile desteklenmediği sürece istenilen sonucu veremez.’’ söylemime yakından tanıktırlar. 

 

Bu nedenle ilk yapmanız gereken hedeflerinize ulaşmanıza imkan tanıyacak doğru beslenme planlaması. Bunu yaparken işin sağlık boyutunu da göz önünde bulundurarak ve gerekiyorsa bir profesyonelin önderliğinde planlamanızı gerçeğe dönüştürmelisiniz.

 

Bundan sonra yapmanız gereken mi? Süreklilik… Vücut geliştirme, sadece ve sadece büyük kas kütleleri anlamına gelmemeli. Amaç sadece ağırlık kaldırmak ve hacimli devasa kaslara sahip olmak değil; hedeflerinize göre beslenmek ve doğru antrenman programlarını hayata geçirmek. Unutmayın! Amacınız atletik ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak ise o zaman doğru beslenmeyi doğal yollar ile yapın.

 

En iyi sonucu elde etmek ne kadar ağır veya ne kadar yoğun çalıştığınıza değil, yaptıklarınızın ne kadar doğru veya doğruya yakın olduğuyla ilişkilidir.

 

Yapabileceğimiz herşeyi yapsaydık... Bu söze dikkat. Yapabileceğimiz herşeyi yapabilme yolunda en önemli kriterlerden biri süreklilik. Sürekliliği destekleyen ve başarı yolundaki (yapabileceklerimizi yapabilme yolunda) eylemlerimizi maksimum verimle hayata geçirmemizi sağlayan diğer iki önemli kriterden biri öz disiplin, diğeri de tutku

 

Bazılarımız için iş rutini, bazılarımız için okul veya özel yaşam rutini, yemek yeme alışkanlıklarımız, egzersiz rutinimiz, sosyal ilişkilerimiz, uyku vs. gibi “iş-özel-aile” hayatımızda belirli düzen ve kurallar içinde hareket etmezsek hedeflerimize ulaşamayacağımız hepimizin farkında olduğu bir gerçek. Sadece istemek tek başına yeterli değil. 

 

“İyi ve gösterişli vücuda sahip olmak için ne yapmalıyım? Nasıl beslenmeliyim?” 

 

Bu sorular ile karşılaştığım zaman ilk etapta yaptığım yorum – “Bu işin sırrı ve sihirli bir değnek yok. Uyulması ve yaşam biçimi haline getirilmesi gereken bazı gerçekler var. Eğer bu konuda gelip geçici bir hevesle hareket edilecekse zaten çok söze gerek yok. Ancak sporu ve doğru beslenmeyi hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline getirip yaşam akışımız içerisinde yeme-içme kadar normal bir rutine dönüştüreceksek o zaman söylenecek ve yapılacak çok şey var.” 

 

Doğru yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse benim vazgeçilmez beş anahtar kriterim var: 

 

  1. 1. Doğru Beslenme
  2. 2. Planlı Egzersiz
  3. 3. Yeterli Dinlenme
  4. 4. Kendini Analiz 
  5. 5. Süreklilik

 

 

Hedeflerimiz, önceliklerimizi belirlememize yardım ediyor. Öncelikli hedeflerimizden biri güçlü yanlarımızı en verimli şekilde ortaya koyarak hem iş hem de özel hayatımızda potansiyelimizin en iyi olduğu alanlarda en iyimizi ortaya koymak. 

 

Hedeflerimizi belirledikten sonra hedeflerimize ulaşacağımız planlama ve buna uygun eylemleri hayata geçirmek bir sonraki evre.

 

İşte işin en zor olan yanlarından biri. Sadece potansiyelinizi bilmek/keşfetmek, bunun sonrasında önceliklerinize göre hedeflerinizi belirlemek sonuca ulaşmak için yeterli değil. Bir sonraki ve en önemli adımlardan biri size hedeflerinize ulaştıracak planlama ve eylemleri sürekliliği olacak şekilde hayata geçirebilmeniz. 

 

NBA’in efsanevi oyuncularından Bill Russell’in ifade ettiği gibi “Önemli olan her topu bloklamanızdan ziyade rakiplerinizin her topunu durdurabileceğiniz fikrini yaratmaktır.”

 

Tutumunuz sonuç üzerinde mutlaka etkili rol oynayacaktır. Unutmayın; yenildiğinizi düşünürseniz yenilirsiniz. Cesaret edemeyeceğinizi düşünürseniz, cesaret edemezsiniz, kazanmak istiyor ama kazanamayacağınızı düşünüyorsanız, kazanamayacağınız kesindir. Yaşamda savaşları her zaman güçlü ya da hızlı olanlar kazanmaz. Eninde sonunda kazanan, kazanabileceğine inanandır.

 

Bu yazdıklarımdan feyz alarak doğru ve sağlıklı beslenme eşliğinde egzersizide yaşam rutininize dönüştürdüğünüz yeni bir yıl dileklerimle hepinize sevdiklerinizle nice sağlıklı ve mutlu yeni yıllar dilerim.