Bir İş Var Bu İşin İçinde

Yazar : S. Sinan ULUSOY

Beklediğimiz yaz aylarının habercisi ilkbaharı hissetmeye başladık.

Değerli Apelasyon Okurları,

 

Her gün bu kadar güzel mi bu deniz?

Böyle mi görünür gökyüzü her zaman?

Her zaman güzel mi bu kadar,

Bu eşya, bu pencere?

Değil,

Vallahi değil;

Bir iş var bu işin içinde.

 

Orhan Veli Kanık üstadın dediği gibi, “Bir iş var bu işin içinde.”

 

Beklediğimiz yaz aylarının habercisi ilkbaharı hissetmeye başladık. An itibariyle İstanbul’da içime yaşamı sevinci veren pırıl pırıl güneşli bir gün ve kuş cıvıltıları içinde sizler için yazımı kaleme almaya başladım… İçinde bulunduğum atmosfer ve ruh hali Orhan Veli Kanık’ın hemen satırlarımın başında sizlerle paylaştığım şiirini anımsamama neden oldu. Dolayısıyla bu şiir Nisan sayısı yazımın ilham kaynağı oldu.

 

“Bir iş var bu işin içinde.” Evet… Bu iş ne olabilir? Bu iş bizlerin bakış açısı olabilir mesela…

 

Araba kullanırken, kaldırımda yürürken, AVM’de yemek yerken – alışveriş yaparken, asansöre binip-inerken, fitness salonunda idman yaparken birbirimizden içtenlik dolu, güzel duygularla bir merhaba, bir sıcak gülümsemeyi eksik etmeyelim. Asansörden inene öncelik verme, kadına-çocuğa nezaket, herkese günaydın, herkese iyi günler veya iyi akşamlar. 

 

Biliyoruz ki güzellikler ve iyi duygular paylaştıkça gelişerek büyüme potansiyeline sahip. Gelin biz kendimize düşen kısmı yapalım ve bu amaç uğruna inşaatn temeline bir tuğla koyalım. Paylaşalım, yorulmadan paylaşalım ve vazgeçmeyelim ki mutluluğu yayalım.

 

Mutluluk içimizdeki yaşama sevinci ve tutkusunu daha da perçinleyen bir duygu. 

Mutluluk yayma yolunda;

  1. 1. Kendimizle barışık olalım,
  2. 2. İnsanları ve herkesi sevelim,
  3. 3. Hemen pes etmeyelim,

 

İçtenlikle inanıyorum, mutluluk ruh ve beden sağlığımız için en önemli antioksidanlar’dan.

 

Sadece doğru beslenme ve fitness ile arzu ettiğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi unutmayalım. Fitness ve doğru beslenmeden elde edeceğimiz kazanımları çok ama çok daha güçlü kılmak amacıyla bu iki olmazsa olmazı gelin mutluluk ile taçlandıralım.

Antik Yunan felsefesinde psikolojik iyiliğin kaynağı “bir mutluluk olarak değil, kişinin gerçek potansiyelinin gerçekleştirilmesi” olarak ifade edilmiştir.

 

Gelin bu bağlamda potansiyelimizi ortaya çıkaralım ve içimize neşe veren ilkbahar aylarının başlangıcı Nisan ayının tadını hep birlikte doya doya çıkarmaya başlayalım ve mutluluk yaymak üzere yollara düşelim.

 

Kalın sağlıcakla değerli Apelasyon okurları.