Siz Bizim Standartlaştıramadıklarımızdan mısınız?

Yazar : M. Ufuk PEKER
Konu : Felsefe

Hayatımıza sürekli yeni standartlar giriyor. Standartlaştıramadıklarımızı izleyemiyoruz. Korkularımız var. Ne olduğunu nasıl hazırlandığını bilmediğimiz her şey bize zarar veriyor olabilir.

Hayatımıza sürekli yeni standartlar giriyor. Standartlaştıramadıklarımızı izleyemiyoruz. Korkularımız var. Ne olduğunu nasıl hazırlandığını bilmediğimiz her şey bize zarar veriyor olabilir. Köye giderim en iyisini alırım diye düşünenler ve hafta sonları köy köy dolaşanlar var… Kırsal alanlarda denetimsiz yol kenarında ennn ‘doğal’, ‘organik ve üstüne ‘köyde yetişmiş’ ürünleri satanlardan aldığımız ürünlere güvenebilir miyiz?… 

Köyün çoktan geçmişte kalmış saflığının arkasına sığınan köy satıcıları, son dönemde denetimden kaçmak için akıl almaz yöntemler geliştiriyor. Modifiyeli tezgâh ve il sınırı numarası en yaratıcı olanlar. Modifiyeli tezgâh numarasında gıda denetçisini gören köy satıcısı bir hamle ile ürünleri tezgâhın altına alacak bir sistem yaptırmış. Diğer köy satıcısı ise iki ilin sınırı üzerine yerleştirdiği tezgâhı hangi ilin denetçisi gelirse diğer il sınırına geçirerek denetimden kurtulmaya çalışırmış. Tabii bu yaratıcı girişimler denetçilerin de yaratıcılığını geliştiriyor olmalı. Onlar da kendi yöntemlerini kullanarak bu tezgâhlara ulaşıyor. 

Bu kadar saklanmanın nedeni tezgâhlardan alınan numunelerin tahlilinden sonra ortaya çıkıyor… Zira köy satıcılarının tezgâhlarından alınan numunelerde  ‘sahte zeytinyağı’nda kullanılmış madensel makine yağı bile görülebiliyor. Yakılması gereken aflatoksinli hurda incirin zararlı kimyasallarla beyazlatılarak satışa çıkarıldığı tezgâhlarla karşılaşılabiliyor. 

Yazının devamı