Zeytin Bakım Takvimi - Kasım 2020

Konu : Tarım

Bu ay geçen ay olduğu gibi zeytincilik açısından yazabileceğim çok şey yok. Sezon iklimsel olarak kötü girdi.

Bu ay geçen ay olduğu gibi zeytincilik açısından yazabileceğim çok şey yok. Sezon iklimsel olarak kötü girdi. Kırma çizme zeytin yapma zamanı, evlerde şimdilerde güzel bir heyecan var. Akşamları ailecek güzel güzel zeytin yapılabilecek. Pembeleşenler çizme yapılmalıdır. Kasımda beklenen soğuklar gelirse, zeytinlerimiz siyaha dönmeye başlayacaktır. 

YAĞMUR YAĞMIYOR.

KALICI KURAKLIĞA GİDİYORUZ.

YANLIŞ ŞEHİRLEŞTİK, YANLIŞ ŞEHİRLEŞİYORUZ…

ÇÖL OLACAĞIZ.

Hasat başladı, erken hasat zeytinyağları üretildi. Tadında hafif odun tadı var, bu kusur yağmursuzluktan oluyor. Geçtiğimiz hafta yağış beklentilerine bakıldığında Bodrum’dan Edirne’ye kadar çok ciddi yağış var denilmişti. AMA YAĞMADI.

Yeraltı suları çekiliyor.

Yeraltı suları stratejik sudur. İnsanlara gelecekte lazımdır. Barajların etrafı temizlenmeli, ağaç dikilmeli barajları besleyen suları besleyen dereler kontrol altına alınmalıdır. İçme suyu ve kullanma suyu olarak bu barajlar kullanılmalıdır.

Artık AĞAÇ KESİLMEMELİDİR.

Manzaramızı kapatıyor diye belediyeye dilekçe verenin dilekçesi kabul ediliyor ve o ağaç kesiliyor. Bu neyin kafasıdır? Manzaranı kapatıyorsa git Sahra Çölü'ne bol bol manzara seyret. Biz ağaç manzaralı şehirler istiyoruz.

Biz zeytincilik yapmak istiyoruz. Huzurla, mutlulukla... Bizim huzurla mutlulukla hasat yapmamız için belediyeler bizi korumalıdır. Tarım topraklarını korumalıdır. Üreticileri el üstünde tutmalıdır. Biz üreticiler üretmekten vazgeçersek bu ülke insanları ne yer ne içer? Süt üreticileri dertli, et üreticileri dertli...

Allah ülkemize hayırlı ve bereketli yağmurlar, karlar yağdırsın… kapama yağmurlara ihtiyacımız var. Kısa sürede yağan hızlıca yağan yağmur sel veya su baskınına yol açarak bize zarar veriyor.

Bizim tek bir derdimiz var. Seneye de bu işi yapabilmek.

Derdimizle dertlenin. Çevreyi koruyun. Toprağı koruyun. Daha az tüketmeye çalışın.

Herkes inandığı gibi yağmur duası etmelidir.

Görseller: