Olabildiğince Sağlıklısından Bir 'Portakallı Kurabiye'

Konu : Gastronomi

Yaşadığımız sitenin bahçesinde çok sayıda portakal ağacı var.

Yaşadığımız sitenin bahçesinde çok sayıda portakal ağacı var. Portakallar rengini almaya başladığında tam bir görsel şölen... Benimse aklıma düşen anneannemin yaptığı sıcacık, mis gibi portakal kokan üzeri şeker kaplı portakallı kurabiyeleri. Yemek yemeye olan düşkünlüğüm buradan da anlaşılıyordur sanırım. Madem böyle bir düşkünlüğüm var, bunu olabildiğince sağlıklı bir hale getirmeliyim diyerek bu kez portakallı kurabiye için sıvıyorum kollarımı ve kendimi mutfağa atıyorum. Portakallı kurabiye için malzemelerimiz şöyle:

Yumurta ve şekeri çıraparak başlıyoruz tarifimize. Daha sonrasında sırasıyla yağ, portakal suyu ve vanilya özütünü ilave ederek çırpmaya devam ediyoruz. Yulaf unu ve kabartma tozunu da ilave edip yoğururken parçalanmış ceviz ve portakal rendesini ekliyoruz. Yulaf ezmesini hamurunuzun kıvamına göre eklemenizi tavsiye ediyorum. Malum kullandığımız bardak ölçüleri farklı olabileceğinden belki ihtiyacınız bile olmayacaktır.

Hamurunuz ne çok katı ne çok sıvı olmalı, ancak hafif ele yapışır kıvamda olmalı. 10-15 dakika buzdolabında beklettiğimizde hindistan cevizi yağının form değiştirmesiyle hamur biraz daha toparlanacak.

Artık hamurumuza hindistan cevizi yağıyla şekil verme zamanı. (Bu ölçülerle 12 adet kurabiye elde edebilirsiniz) Üzerine çatal yardımıyla şekil yapıyoruz ve hindistan cevizi şekerini eleyerek kurabiyelerin üzerine serpip daha kıtır bir dış katman elde ediyoruz. Önceden 1750C'de ısıttığınız fırında 20-25 dakika kontrollü pişirirken evimizi saran kokuya dayanabilmek oldukça zor oluyor :)

Afiyet olsun!

Görseller:

Yazara aittir, izinsiz kullanılamaz.