Bir Açık Pazar Haraketi Olarak: 'Kadın Üreticiden'

Covid-19 sebebiyle kapanan pazarlar, pazara yönelik düşen talep doğrultusunda küçük ölçekli üretim yapan kadınlar oldukça dezavantajlı duruma girdi.

Biz Kimiz?

Covid-19 sebebiyle kapanan pazarlar, pazara yönelik düşen talep doğrultusunda küçük ölçekli üretim yapan kadınlar oldukça dezavantajlı duruma girdi. Ankara menşeli Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği olarak, pandeminin etkilerine meydan okumak için kapanan pazarlar yerine Açık Pazar Hareketi başlattık. 365 gün açık olacak bu pazar sayesinde Covid-19’un olumsuz etkilerine karşı sağlıklı, katkısız ürünler üreten üretici kadınları desteklemek istedik. Bu hareketin gerçekleştiği mecra ise kâr amacı gütmeyen bir e-ticaret sitesi olan kadinureticiden.com oldu. Bizim için en büyük kâr, ülkemizin sürdürülebilir gıda geleceğini sağlamakla ilişkili fark yaratan, anlamlı bir işe imza atmış olmak. Bu nedenle hiçbir komisyon koymadan, kargo ücreti olmadan tüketicilerle küçük ölçekli kadınları buluşturuyoruz. Amacımız metalaşan gıda yerine üreticiyle bağ kurabilmek. Küçük ölçekli üretim sayesinde gıda güvencesinin inşa edilebileceğini savunuyoruz. Dolayısıyla bu projenin hem gıda güvencesi için hem kadın emeğini görünür kılmak için anlamlı bir fark yaratacak kapasitede olduğunun altını çizmek istiyoruz. Sloganımızı da bu minvalde kurduk: “Yemesi güzel, düşünmesi güzel!’’

Sistemimiz Nasıl İşliyor?

Sistemimizde ilk olarak çok ciddi bir ön araştırma süreci mevcut. Ürünleri seçerken titizlikle çalışan bir saha ekibimiz var. Sistem işleyişi için topluluk destekli tarım modelinden ilham aldık. Her bölgede birkaç gönüllümüz var. Üreticiyle zaman geçirip, üretimi yerinde görüyorlar. İlk etapta öncelikli olarak saha temsilcilerimizin bire bir ulaştığı üretici kadınlarla yola başladık. Şimdi ise çoğunlukla sitemiz üzerinden “Bizimle satış yapın formu” ile üretici kadınlarla iletişime geçiyoruz. Form dolduran Açık Pazar Hareketi’ne katılmak isteyen üretici kadınlarımızın ürünlerinden birer numune alıyoruz, ürünlerin içeriğiyle ilgili bilgilerin olduğu metinleri tarafımıza ulaştırmalarını istiyoruz. Gelen numune ürünler demo şefimiz tarafından mutfakta test ediliyor. Onay aldığı takdirde ürünler sisteme dâhil ediliyor. Ürünler değerinden, toplu olarak satın alınıyor. Depoya çekilen ürünler ekip arkadaşlarımız tarafından uygun görülen gramajlara ayrılıyor ve ambalajlanıyor. Son aşamada siteye eklenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor.  Hiçbir şekilde kâr amacı gütmüyoruz, ürünü maliyetine satıyoruz.

Farkımız: Kadın üreticiler için 365 gün Açık Pazar!

Sağlıklı besinleri tüketiciye sunan işletmeler, üretici kooperatifler, gıda toplulukları, kadın kooperatifleri gibi çok iyi platformlar var Türkiye’de. Ancak bizi gıdayla ilişkili tüm girişimlerden ayıran birkaç fark var.

Birincisi biz herhangi bir kooperatife üye olmamış tekil üreticileri de, kooperatifleri de aynı çatı altında buluşturuyoruz. İkincisi dijital alt yapımız oldukça sağlam; bu açıdan tüketiciye güvenli bir online alışveriş imkânı sunuyoruz, biliyorsunuz pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyduğumuz meselelerden biri oldu. Üçüncüsü kâr amacı gütmüyoruz ve kargoyu da karşılıyoruz. Sağlıklı beslenmenin herkesin hakkı olduğunu savunuyoruz. Kentlerin iaşesinde sağlıklı besinlerin ulaşılabilir olmasını istiyoruz. Gezegenimizdeki yaşam kaynaklarımıza ağır bedel ödeten bu kâr odaklı gıda üretimi yerine dünyayı besleyen emekçi kadınları güçlendirmek istiyoruz. Son olarak da kadınları yalnızca ekonomik olarak değil, sosyal olarak da güçlendirmek istiyoruz. Bu anlamda “kadinureticiden” Instagram sayfamızda üreticilerimizi tanıtıyoruz, canlı yayınlara katılarak kendimizi anlatıyoruz, soru cevap etkinliği yapıyoruz, çekilişler yaparak takipçilerimizle temasa geçiyoruz. Amacımız uzun vadede bir okul olmak. Bu dört ayırt edici özelliğe sahip dünyadaki ilk sosyal yardımlaşma projesiyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Herkesi ülkemizin gıda güvenliği için küçük ölçekli üretim yapan kadınlarla kurduğumuz dayanışmaya destek olmaya çağırıyoruz. Gidilecek uzun bir yolumuz, yapılacak çok işimiz var. Bu nedenle hem küçük ölçekli üretim yapan daha fazla kadın üreticinin bize ulaşmasını, hem de sağlıklı beslenerek güvenli gıda geleceğinin yaratılmasına katkı sağlayan herkesin gıda ihtiyaçlarını platformumuz aracılığıyla karşılamasını istiyoruz. İşletmeler de bize sponsorluk desteği sağlayabilirler. Bu anlamda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek isteriz.