Yemek Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşyerlerimizde yoğun çalışma temposu içinde soluklanabildiğimiz en önemli zaman dilimi yemek saatleri.

Çalışanlar olarak yemek yediğimiz ortamdan beklentimiz temiz, ferah ve nezih olması; sunumun da güler yüzlü çalışanlar tarafından, hijyenik koşullarda yapılması… Biliyoruz ki bir yemeğin güzel olarak algılanmasında lezzet kadar sunum şekli ve içinde bulunduğumuz ortam da etkili. Bütün koşullar sağlandıktan sonra geriye yemek kalıyor. Yemekte memnuniyeti sağlamanın unsurları genel olarak lezzet, görsellik, porsiyon miktarının ihtiyaca uygunluğu ve bir öğün için farklı besin gruplarını içererek hem göze hem de mideye hitap etmesi olarak sıralanabilir.

İş hayatında çalışanların yemek ihtiyacını karşılamak için farklı çözümler geliştirilmiştir. Bunlar: genel olarak çalışana yemek fişi ya da ücreti vermek ya da işyerinde yemek servisi yapılması şeklindedir. Günümüzde gelişen sanayi ve temel işe odaklanma anlayışının iş hayatında oturması ile birlikte işyerlerinin kendi organizasyonu içinde yapılanmış bir birim tarafından hazırlanıp, servis edilen personel yemeği, taşeronlaşma yoluna gidilmesi ile yeni bir sanayi kolunun doğmasını sağladı.  Endüstriyel mutfaklar taşıma ya da yerinde hizmet ile sektörde yerini aldı. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de talebin artması, beklentilerin çeşitliliği ve rekabet koşulları, pek çok alternatifin bulunabildiği bir pazar yarattı. 

Alternatiflerin bol olduğu bu pazarda uygun hizmeti bulup seçmek ve sürekliliği sağlamak işyerleri için çok önemli. Doğru firmayı seçmek için hangi kriterlere bakılmalı? Öncelikle personel sayımız yüksek ise ve uygun alanımız da varsa kendi mutfağımızda yemek hizmetini almak için şartlar gözden geçirilmeli. Bu uygulama, işletme açısından bazı maliyet unsurlarını arttırıyor gibi görünse de lezzet, denetim ve dış unsurlardan kaynaklanabilecek aksaklıkların çalışana yansımaması açısından olumlu olacaktır. Eğer alanımız yoksa hizmeti dışarıdan almamız gerekir. 

Yemek hizmeti almadan önce işyerimizin faaliyet alanına göre bazı kriterleri belirlersek, firma ile görüşmede taleplerimizi net olarak belirtebiliriz. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Yemek hizmeti alacağımız firmayı seçerken dikkat edilmesi gereken öncelikli konular ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 

Çalışanlarımızın memnuniyetinin yanında öncelikle sağlıklarından sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Hizmet alacağımız firmayı seçerken fiyatın yanında, yukarıda kısaca bahsedilen başlıkları dikkate almak, sağlıklı ve uzun soluklu bir partnere sahip olmamızı sağlayacaktır. 

Aile kavramının önemli olduğu toplumumuzda, çalışanların pek çoğunun yemekteki beklentisi anne elinden çıkma lezzetler. Buna ilave olarak işyerlerimizde çok farklı kültürler bir arada. Bu noktada beklentiler ile yemek hizmetinin örtüşmediği zaman dilimleri yaşanacaktır. Tedarikçi firma ile işbirliği içinde ufak farklar yaratılması halinde, memnuniyetin uzun soluklu olması sağlanacaktır.