Zeytin Takvimi: Mayıs 2021

Konu : Tarım

Tam kapanma günlerinin başında bahar kendini hissettirmeye başlad

Tam kapanma günlerinin başında bahar kendini hissettirmeye başladı. Covid-19 süreci umarım sağlıklı bir şekilde sona erer ve yeniden eskisi gibi yaşamaya devam edebiliriz. Kapanma kararından sonra İstanbul Anadolu’ya aktı. İnsanlar tatil beldelerine gitti. ÇKS belgesi suiistimallerini duyuyor ve üzülüyorduk. İstanbul’dan kaçış bu şekilde olmamalıdır. Yeteri kadar nüfusu olan bir şehre her isteyen kafasına göre taşınmamalıdır. Kontrolsüz yer değiştirmeler ülkemizde ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır. Bu sosyolojik açıdan incelenmelidir. Tarımı ilgilendiren kısmı ise herkes Ege’ye gidip yerleşip sahil kasabasında zeytincilik yapmak istemektedir. Öyle bir sahil kasabası yoktur; Kuşadası, Bodrum, Çeşme, Datça ve diğerleri… Zeytinlikler sökülüp ikinci konuta kurban edilememelidir. 

Mayıs ayı çiçeklenme ayıdır. Bu ayda yaşanacak iklim dengesizlikleri bizim rekolte kaybetmemize neden olacaktır. O sene bu sene olmasın temennisiyle çiçeklenmeye giriyoruz. Kuraklıkla girdiğimiz kış aylarına sonradan gelen yağışlar yeterli gelecektir. Havaların biraz daha serin gitmesi su rezervlerimizin korunması demektir. Güney illerimizin zeytinliklerinde sürgünler uzamaya başlayıp tomurcuklar kendini gösterdi. Kuzey illerimizde ise bahçeler yeni yeni uyanmaktadır. Uyanır uyanmaz beslenmesini yapacak olduğundan gübreleme işlerinin bitmiş olmasında yarar vardır.

Halkalı leke ve dal kanseri en hızlı bu havalarda yayılır. Ciddi şekilde mücadele edilmeyen arazilerde yaprakların fotosentez alanı daraldığı için ağaç beslenemez. Sıvı bakır atılması bu hastalıklarla mücadelede önemli bir savaş argümanıdır. Ayrıca organik tarımda sıvı bakır kullanılabilmektedir. Tomurcuklarınızın çiçeğe dönme zamanı yakın ise bakır kullanmamanızda yarar var.

Yabancı ot mücadelesinde biçme en uygun yöntemdir. Diğer yöntemler toprak yapısını bozmaktadır. Herbisit zeytinliklerde çok kullanılmasına gerek yoktur. Sürüm yapmak ise toprağın yapısını bozmaktadır.

Aşılama bu ay yapılabilir. Çeşit değiştirme risklidir. Perderpey deneyebilirsiniz. Pamuklu bit ve güvede kontrol edilerek ilaçlama yapılabilir. Organik pamuklu bit ilacı ise 100 lt suya 2.5 kg arap sabunu konularak karıştırılır ve bahçeye uygulama yapılır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nüz kutlu olsun.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Ürünlerinizi kooperatifleşerek satalım, arazilerimizi koruyalım. Çevreyi ve doğayı koruyalım. Kapanma sonrası güzel günler bizim olsun.

Görseller:

Arşiv.

Kapak Görseli:

Sabor-artesano.com