Buca Tostçusu

Gastronomi yazarı olarak birçok yeni mekan tanıyor, birçok yeni lezzetler deneyimliyorum. Ancak bazı lezzetlerin, bazı işletmelerin müdavimi oluyorum.

Merhaba Sevgili Okurlar,
 
Gastronomi yazarı olarak birçok yeni mekan tanıyor, birçok yeni lezzetler deneyimliyorum. Ancak bazı lezzetlerin, bazı işletmelerin müdavimi oluyorum. İşte buna örnek güzel bir mekandan bahsetmek istiyorum sizlere: Buca Tostçusu

2005 yılında İzmir’in Buca İlçesi'nin Yanıkkahveler mevkiinde Ödemişli İsmail Kurt ile başlayan bir lezzet ve başarı öyküsü... Çobanlıktan tornacılığa kadar birçok mesleğin ustalığına erişmiş ve yaptığı işlerde çokça insan yetiştirmiş İsmail ağabey. Çobanlık döneminde dağlardaki şifalı otları da öğrenerek birçok insanın şifa bulmasını da sağlamış.

Buca’ya geldiği dönemde de çevresindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında ve de üniversitede okuyan öğrencilerin sağlıklı ve ekonomik beslenme ihtiyaçlarını sağlayabilmek için tost yapmaya başlamış. Tostunun her yerde bulunan sıradan tostlardan olmasını istememiş, kara fırın tabir edilen ve odun ateşinde pişirilen ekmek içerisine dana etinden imal ettirdiği kasap sucuğunu, memleketi olan Ödemiş’in meşhur Tulum peynirini, lokmanlık deneyiminden faydalanarak 17 çeşit baharat ile karışım yaptığı salçalı sosunu ekleyerek, üzerine de halis tereyağı sürerek enfes bir tat yakalamış ve müşterilerine sunmaya başlamış. Tostun yanına da ‘’en iyi ayran gider’’ diye düşünerek süzme yoğurttan yayık ayran sunuyor.

Her geçen gün işini nasıl geliştirebileceğini araştıran İsmail Ağabey, kızarma sonrası tostlardan arda kalan karbon birikintilerinin bir sonraki tost’a yapışıp yiyenlere zarar verebileceğini düşünerek tostların üzerine de yağlı kağıt sermeye başlamış. Tostları sardığı kağıtların üzerindeki baskıların bile insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasını da önemsiyor aynı zamanda.

Buca Tostçusu’nda aynı zamanda ülkemizde üretilen bir çok gazozu da bulma imkanına sahipsiniz. Bir de İsmail Ağabey’in kendi formülü ile yaptığı Atom var tabii. Atom, mevsimine uygun meyveler, süt, bal, polen ve çeşitli baharatlarla yapılıyor.

Buca Tostu ve Atom’un isim tescili alınmış bir marka olduğunu da ayrıca belirtmeliyim.

Şimdi de ayrı bir pencere açmak istiyorum sizlere;

İsmail Ağabey, bazı gazetelerde de yazdığı üzere bir iyilik meleği. Dükkanına gelen ya da çevresinden duyduğu, ekonomik olarak sıkıntı yaşayan öğrencilere de destek olmaya çalışıyor. Parası olmayan öğrencilerin mutlaka karnını doyurur, kazandığı paranın bir kısmı ile yetebildiği kadar öğrenciye burs verir, başka şehirlerden gelen öğrencilere sahip çıkar, ağabeylik yapar, üstelik hiçbir beklentisi olmadan. Ayrıca bir yayınevi ile anlaşma yapmış, yüzlerce kitap getirmiş dükkanına, gelen müşterilerine kitap hediye ediyor, okuma alışkanlıklarını artmasını istiyor; çocuklara da sakızlar, çikolatalar ikram ediyor, geleceğe bir iz bırakıyor.

Kısacası sevgili okur, Buca Tostçusu hem damağınıza, hem de duygularınıza hitap ederek özlediğiniz güzellikler ile buluşturacak sizleri. Mutlaka gidin, yaşayın.
 
Sevgilerimle!
 
Görseller:
Yazara aittir, izinsiz kullanılamaz.