Keşkelerinizin İyi ki Yapmışıma Dönüşmesi

Yazar : S. Sinan ULUSOY
Konu : Yaşam

Eskiden anlamadığım ama çeyrek asrı geçen iş hayatı sonrası artık anladığım, deneyimle gelen kazanımları bu mecra üzerinden sizlerle paylaşıp iki kişisel hedefime zemin yaratmayı amaçlıyorum.

Eskiden anlamadığım ama çeyrek asrı geçen iş hayatı sonrası artık anladığım, deneyimle gelen kazanımları bu mecra üzerinden sizlerle paylaşıp iki kişisel hedefime zemin yaratmayı amaçlıyorum. Bunlardan biri, sektöründe dünya devi iki uluslararası firmada yine sektörünün duayeni olan isimlerle aynı çatı altında geçirdiğim çeyrek yüzyılı aşan profesyonel yaşamımdan kazanımlarım ve sonrasında iki şirket kurma hikayesine uzanan süreçte deneyimlediklerime ilişkin tecrübeleri kitaplaştırma arzum ve diğeri ise üniversitelerde genç kardeşlerimle kucaklaşmalarımda paylaşmamın faydası olacağını düşündüklerimi yazıya dökmek ve bu yolda hazırlıklı olmak.

Muhteşem hikayeler anlatabilmek veya moda deyimiyle “iyi bir hikaye anlatıcısı olmak” için onlarca-yüzlerce olayı deneyimlemeye ve hazırlıklı olmaya ihtiyacınız var. Bir de yeteneğiniz varsa müthiş...

Yeniliklerden korkmamak, cesur olmak, hızlı adaptasyon yetisi ve bu özellikleri az buçuk yaratıcılık ile birleştirmek her zaman beraberinde öngörümleyemediğiniz yeni kapı ve fırsatları karşınıza çıkarıyor.

Ne yaparsanız yapın iş veya özel hayatınızda en iyinin peşinden koşmak yakın çevrem tarafımdan en öne çıkan karakteristik özelliklerimden biri. Bu bir grup kuraldan ziyade bir anlayış ve davranış kalıbı benim için. Asla vasat olmayı kabul etmemek veya idare edere karşı durmak ve mazeretler arkasına sığınıp basmakalıp iş üretmek,

sıradan bir davranış hali takınmak...

Hatasız kul olmaz: İş veya özel hayatınızda hatanızı kabul ettiğinizde çevrenizden her daim saygı görür ve iletişim halinde olduğunuz herkes nezdinde daha güvenilir olursunuz. Önemli olan yapılan hatalardan ders hanemize alınması gerekenleri almayı bilmek. Bununla beraber geleceğe not düşmek ve arkadan gelenlerin istifadesi için de vaka çalışması kapsamındaki deneyimleri kayda geçirmek.

Tecrübe ve içgüdülerinize güvenin, yol arkadaşlarınıza karşı adil ve kollayıcı olun, empati ile yaklaşın ve saygı ile davranın. Bu etrafınızdakilere tarafsız olduğunuzu ve hatalar için her zaman ikinci bir şans vereceğiniz anlamı taşır. Mükemmeliyetçi olmak birilerini dışlamamız anlamına gelmiyor. Sabırlı olun ve son raddeye kadar hata yapan kişinin benzer hataları yapmamasına ilişkin tüm elinizden geleni yaptığınızdan emin olun (bu noktada Sun Tzu Savaş Sanatı kitabını tavsiye etmeden geçmeyeceğim). Elinizden geleni yaptığınızdan emin olduktan sonra zor ve arzu etmediğiniz kararları peşi sıra alma konusunda da tereddüde düşmeyin.

İlgi bilgiyi doğurur. Her detaya sahip olun... Tutku… Tutku… Tutku… İşinizi oya işler titizliği ile yapın. “Şeytan ayrıntıda gizlidir.” Kontrol hastası ve tez canlı yapım bir iş pratiğe geçinceye kadar sorgulama yapmama yol açar. Benzer duygulara sahip olanlara tavsiyem bunu çalıştığınız insanlara yeteri kadar güvenmediğiniz duygusu yaratmadan yapmanız.

Odaklanmanız gereken gelecek olmalı. Geçmişten elde edilen değerli hazineniz “tecrübeyi” teknolojik gelişmelerin getirdiği yeni iş modellerine uyum ile yana yana koyma yeteneğini göstermeniz iş hayatında işinize yarayacak çok önemli ve güçlü bir silaha sahip olmanız anlamı taşıyor.

Yapacağınız bir şeyi düşünürken ilk etapta bir sorgulama içine girdiyseniz durun ve düşünün. Tartın, analiz edin ve güvendiğiniz kişilerle fikir egzersizi yapın. Tez canlı kişiliğinizin bunları yapmanıza engel olmasına izin vermeyin.

Büyük ve iddialı söylemlerde bulunuyorsanız taahhütlerinizi gerçekleştirmek için en iyinizi ortaya koymaya çalışın yoksa bir süre sonra güven erozyonuna uğramanız kaçınılmaz. Çok söz ama az iş değil tam tersi az ve öz konuşun ama çokça üretin.

Sıklıkla, işleyen çarka çomak sokulmaması gerektiğini ama mevcut durumu marjinal değişiklikler yapmadan geliştirmek gerektiğini ifade ederim ama zaruriyet söz konusu ise cesur olmak gerekiyor.

Kendinize durmadan övgüler düzmeyin, ben şunu yaptım ben bunu yaptım, bunu ilk ben yaptım, vs. Bunlara inanmaya başladığınız an yolunuzu şaşırdınız demektir. Unutmayın bir şeyleri başarırken her zaman yanınızda takım arkadaşlarınız vardı ve başarınızda kısmen de olsa kendi kontrolünüz dışınızda bazı etkenler mevcuttu. Alçakgönüllülük hiçbir zaman kaybettirmez. Bırakın başkaları sizi övsün. Ancak iyi niyetinizin, alçak gönüllüğünüzün kullanılmasına izin vermeyin.

Zamanı planlayın ve en iyi şekilde kullanın. Bir günde "24 saat" o kadar çok şey yapabilirsiniz ki. Arzularınızı ertelemeyin, keşke yapabilseydim demeyin. Yapmak için tutku ile harekete geçin. Harekete geçin ki yazacak ve konuşacak onlarca hikaye biriktirin.

Biriktirdiğiniz hikayeleriniz “keşke yapsaydım"ların “iyi ki yapmışım”a dönüşmesine olanak tanır.

Kalın sağlıcakla.
 
Görseller:
Liberation Chiropractic