Zeytin Takvimi: Ekim 2021

Ekim ayı hasat ayıdır. Bu yıl zeytincilerin sosyal medya gruplarında bir heyecanı yok; fiyattan ve maliyetten başka bir şey konuşulmuyor. 

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Ekim ayı hasat ayıdır. Her yıl aynı heyecan, aynı telaş… 
Var mı acaba? 

Zeytincilerin sosyal medya gruplarında bir heyecan yok, fiyattan ve maliyetten başka bir şey konuşulmuyor. 

Ülkemizde de gıda enflasyonunu düşürmek için çabalar var, ciddi bir baskı yaşanıyor. Üretici maliyet baskısında tüketici ise cebinde para tutma telaşındadır.

Yapmamız gereken üreticimizin maliyetlerini aşağıya düşürmek, böylece tüketicinin alım gücünü zorlamamak hedef olmalıdır. 

Hasatta kaliteye önem vermeliyiz. Verimlilik esastır ancak kaliteli üretim yapmak her zaman daha iyidir. Ülkemizin katma değerleri çok fazladır ancak biz bunu değerlendiremiyoruz. Gastronomide ülkemizin değerlerini satamıyoruz. Zeytinyağımızı da 5 asit yerine 0.5 asit üreterek sızma şeklinde satmamız gerekiyor.

Sofralık zeytinlerde de yeşil toplanma zamanı gelmiştir. Özellikle kırma ve çizme zeytin yapacaksanız bu ay içinde yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde topladığınız zeytinleri çok hızlı bir şekilde eve getirip kırma veya çizme işlemine tabi tutabilirsiniz. Kırma için 1 kg’lık cam kavanoz dibi uygundur. Hem sert vurmaz hem de altı oval olduğu için daha kolay kırar. Çizme içinde bıçak yerine jiletli ekipmanlar kullanılması daha uygundur. Pembe çizik zeytinler daha güzel bir aroma verir, kırma ise daha çok yeşil sarı dönemde olan zeytinlerden yapılmalıdır. Burada iki farklı yöntem vardır. Bir tanesi tuzlu suyla başlamak diğeri ise normal su ile başlamak ve ilerleyen zamanda suyun içerisine tuz koyarak yapılmaktadır. Tuz miktarını düşük tutmak sağlığımız açısından daha iyidir ancak sıcaklığı 22 derece civarında tutamazsak hızlıca bozarız. Bu da yan etkidir. 

Çok su değiştirmek zeytini hızla yumuşatır. Ev yapımında nohut kullanılması sertliğini arttırmaktadır. İçerisine limon atmak rengi bozmaktadır. Ambalaj ne kadar küçük olursa renk o kadar güzel olmaktadır. Suyun değiştirme sıklığı sizin tüketiminizle düşünülmelidir. 

Kışlık yabancı otlar ilk yağmurlarla çıkacaktır. Burada hasat öncesi biçme yapmak en güzelidir. Biçmek yabancı otların toprakta kalmasını sağlar. Üzerine yağmur yağarsa su tutunmasını arttırır. Bu da güzel birşeydir. 

Bereketli hasatlar diliyorum.

Leyleklerin erken gitmesi kışın erken gelmesi anlamına gelebilir. Bir an evvel hasada başlanmalıdır. Kurak giden arazilerde mecbur yağmuru bekliyoruz. İnşallah güzel ve bereketli yağmur bekliyoruz.   
 
Görseller:
Arşiv