Zeytin Bakım Takvimi - Kasım 2021

Konu : Tarım

Ekim ayında başlayan zaytin hasadı ile kalite belirmeye başladı. Odun tadı bir kısım arazilerde kendini hissettiriyor; bu da kuraklıktan kaynaklamaktadır.

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Ekim ayı biraz yağışlı ama mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkla geçti. Yağış istenilen gibi olmasa da çok şükür buna şükür dedirtti. Artık mevsim normallerinde yağışı çok zor göreceğiz diye düşünüyorum.
 
Ekim ayında başlayan hasat ile kalite belirmeye başladı. Odun tadı bir kısım arazilerde kendini hissettiriyor; bu da kuraklıktan kaynaklamaktadır. Randımanlar ise çok değişkenlik göstermektedir. Kalite bu senenin en önemli problemi olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Ürünlerin aromatik özelliklerinde eksiklikler görülecektir. Bu eksiklikleri polifenollerin yüksekliği ile moral bulmak üreticimiz için sevindirici taraf olacaktır.
           
Ekim ayında yapılan Ayvalık Hasat Şenlikleri yine bölgeye çok sayıda zeytin severi topladı. Özlemişiz bu günleri; pandemi hepimizi etkilemiş. Göz teması kurmak, aşılıysan direk sarılmak hepimize iyi geldi. Bu tip etkinlikleri birlikte elele tüm ilçelerimizde ve birbirlerini etkilemeyecek şekilde yapmamız gerekiyor. Her şenlikte hep birlikte güzel güzel ilçelerimizi gezer, üreticilerimize moral oluruz.
           
Gelelim kasıma...
 
Kasım önce yağışla sonra da pastırma sıcaklıklarıyla geliyor. Görüntü budur ama kasım ortasından sonra sanki havalar soğuyacak ve mevsim normallerinin altında olacak. Umarım yağış güzel geçer. Bu sene yağmur duamızın yanına bir kar duası da eklemek gerekiyor. Yer altı sularımızı kar beslemektedir. Kar olmazsa olmazdır. Derelerimizi, çaylarımızı ve göllerimizi kar beslemektedir.
 
Kasım ayı siyah zeytin ayıdır. Kırağı düştükten sonra yaparsanız eğer teneke çevirme veya sele yapmanızı öneririm.
 
10 kg zeytin
400 gr diri tuz mümkünse deniz tuzu
Bir fincan zeytinyağı.
Çalkalayarak yaklaşık 5 -6 hafta içinde yeme olgunluğuna gelir.
 
Bahçelerimizde yapacağımız işlere gelince;
Aralık bize ne gösterecek bilinmez.
 
Bereketli güzel ve sağlıklı hasatlarınız olsun.