OTELLER SOSYAL MEDYADA SOSYALLEŞMELİ

Turizm sezonunun hem yerli hem yabancı turistler için açıldığı ve herkesi kızgın kumlardan serin sulara atlama telaşının sardığı şu günlerde konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlar da sezonu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar. Sezonun hem misafirler hem de onları ağırlayacak olanlar için iyi geçmesinin güzel bir formülü var aslında. Bu sihirli formülün adı "sosyal medya". Sosyal medya taşıdığı olağan üstü iletişim becerisi ile hem tatil planları yapanlar için kötü sürprizlerin önüne geçebilir hem de mümkün olduğunca çok müşteri isteyenler için kapıları sonuna kadar açan bir mucize olabilir.
Tatil hevesi içindeki deniz ve güneş tutkunları için en büyük endişe gidecekleri otel ya da pansiyonun hayal kırıklığı olması, ilk kez görecekleri tatil beldesinde yeterince iyi zaman geçirememektir. Kısacası, kötü tercih yapmaktır. Bu endişeler eskiden ancak tecrübe ederek giderilebiliyordu. Fakat şimdi, gözünüze kestirdiğiniz bir oteli sosyal ağlarda didik didik araştırabilirsiniz. Onun hakkında yapılmış yorumları okuyabilir, fotoğrafları inceleyebilir, videolar bulabilir, hatta tam da o anda o otelde konaklayan insanlara yaptıkları check in sayesinde ulaşıp kibarlıklarına sığınarak sorularınızı sorabilirsiniz. Gideceğiniz tatil beldesindeki restoranları, eczaneleri, alış veriş yapabileceğiniz yerleri, eğlence mekanlarını da yine aynı şekilde önceden araştırabilirsiniz. Kısacası sosyal medyayı kullanarak eskilerin deyimi ile "başınızı değmeden" başkalarının deneyimlerinden yararlanarak sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Ayrıca ne derler bilirsiniz; "deneyimlerinden ders alamayan insan aptal, deneyimlerinden ders alabilen akıllı, başkalarından deneyimlerinden yararlananlar ise dahidir".
Yüzlerinde "müşteri memnuniyeti gülümsemesi" ile 2014 yazı konuklarını bekleyen konaklama işletmecileri ise sosyal medyadaki tüm mecralarda etkin bir strateji geliştirerek varlık göstererek tercih edilme şanslarını arttırabilirler. Bir örnek vermek gerekirse, Foça'da pansiyon arayan biri muhtemelen Foça'da ikamet eden biri değildir. Öyle ise çıkacağı Foça tatilinde kalacak bir yer bulmak için iki seçeneği vardır: Eşe dosta sormak ve google'a sormak. İkinci seçeneği deneyenlerin sayısı tahmin edeceğiniz gibi ilkini deneyenlerin muhtemelen 90 katı olacaktır. Öyle ise Foça'da pansiyon işleten bir girişimci, facebookta, forsuquire, twitter, pinterest'te birer hesap açıp pansiyonun resimlerini paylaşır, yerini, özelliklerini anlatırsa, youtube'da Foça, Foça'da yaz gibi videolar paylaşırsa, bir blog açıp yine Foça yemekleri, Foça doğası, Foça haritası, Foça tarihi, Foça'da sahil gibi makaleler paylaşırsa ve bir de üstüne Google AdWords reklamı yaparsa muhtemelen arama motorunda ilk sıralarda çıkacaktır. Böylece Foça'da tatil yapmayı düşünen ve arama motorunda konuyla ilgili search yapanlar söz konusu pansiyonun detaylı bilgileri ile güven duyacak ve bu pansiyona yönelecektir.
Sosyal medya, etkili kullanıldığında kurumlarla kişilerin karşılıklı iletişim kurmalarına olanak sunan en esnek reklam ve bilgi kaynağıdır. 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.