Zeytindostu Derneği Butik Zeytinciler Kümelenmesi

Değişen dünya ve gelişen ticaret nedeniyle ürettiğimiz ürünleri değerinde pazarlamak ve satmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Değişen dünya ise, bize bazı kolaylıkları da yanında getirmektedir.  Üretim  miktarlarının artması  talep  ile  doğru  orantılı  olduğu  sürece  problem yoktur, ancak üretim artışı tüketimi teşvik edemezse fiyatlar düşmekte ürün değerinin altında satılmaktadır.  Buradaki  şifre  “kişi  sattığı ürünü üretmekte” dir.  Satışını  yapamazsanız  ne üretirseniz üretin bir müddet sonra üretmekten vazgeçmek zorunda kalırsınız.

Geçmişin  en  önemli  mesleklerinden  nalbantlık,  terzilik  günümüzde  eskisi  kadar önemli  meslekler sıralamasında  değildir.  Halkın  istekleri  değişmiştir. Günümüzde  ise  hazır çorba sektörü bile eskisi kadar satış yapamamakta ve durağan bir görünüme girmektedir. Tüm bu sektörleri ve ürünleri göz önüne aldığımızda zeytinciler olarak işimiz zor görünmektedir. Çünkü  hem  vatandaşın  yemek  tüketim  rejimi değişmiş hem  de  diğer  bitkisel  yağlar  iç pazarda, diğer zeytinyağı üreticisi ülkeler dış pazarda belli bir yere gelmişlerdir.

Zeytinciliğin rekabet  ettiği  ürün  aslında  yoktur. Esas  sorunumuz,  zeytin sektörünün küçük, çok parçalı ve eğitim eksikliği olarak görülmektedir. Tüketici kaliteli ve kusursuz bir zeytinyağı  kullandığı  zaman  başka  bir yağ  kullanamaması  bizim  için  en  büyük  pazarlama silahı  olmalıdır.  Zeytincilerin  “benim  zeytinyağımen güzel”  cümlesini  bırakıp  kusursuz zeytinyağı  üretmeleri  gerekmektedir.  Benim  yağım  en  güzel  diyen üreticileri  ulusal  ve uluslararası yarışmalara katılmaları ve ödülleri ile konuşmaları gerekmektedir.
 
Butik zeytinciler ise son yıllarda belli bir yere gelmiş, üretimini arttırmış ve pazarda saygın bir yer kazanmaya başlamıştır. Bu olumlu gelişme nedeniyle butik zeytincilik bölgeler içinde yayılmaya başlamıştır. Çok üretim modelini İspanya uygulamış ve bazı teknik sorunlar ortaya  çıkmıştır.  İtalyanlar  ise  çok  üretimden  sonra butik  üretimle  pazarda  kendine  yer bulmuştur. Bizim üretim modelimiz asla İspanyollar gibi olamaz.

Ülkemizin  zeytinciliğini  düşündüğünüzde  bizim  de  butik  üretim  modelini  tercih etmemiz  gerekmektedir. Her  bölge  kendi  içerisinde  örgütlenmeli  ve  ürettikleri  kaliteli zeytinleri ve zeytinyağlarını birlikte pazarlamalıdır. Bu işin en büyük handikaplı tarafı butik üretimde  üretim  maliyetleri  yüksektir. Maliyetleri butik  üreticilerin  birbirleriyle  imeceyi uygulayarak düşürülmesi hedeflenmelidir. 

Zeytindostu Derneği çatısı altında butik üretim yapan zeytincileri bir araya getirmek istedik.   Bu   hedefimizin doğrultusunda   toplantılarımızı   yaptık.   Toplantıya   katılan arkadaşlarımın hepsi bu işin  olabileceğini söylediler. Artık pazarlama ve satış olarak başka çıkışımızın olmadığını gördük. Esas sorunumuz üretmekte değil satmaktadır.

Butik zeytinciliğin tanımını becerebilirsek yönetmeliğe sokmak istiyoruz. Yönetmelik olmadan  butik zeytincilik olmaz  mı?  Olur.  Ancak  yazılı  bir  sistematiğe  oturtmak  işin devamlılığını  sağlayacaktır.  Yönetmelikle  yeni açılacak  butik  zeytinciler  daha  kuruluş aşamasından itibaren kaliteye yönelik düzenlenmelidir. Şimdi bir araya gelen arkadaşlar butik zeytinciliğin yönetmeliği olmadan kendi kendimize otokontrol ile bir arada işleri götüreceğiz.

Başka bir hedefimiz ise yapılacak olan fuarlara hep birlikte katılmaktır. Böylece hep beraber bir stand alıp ortak ürünlerimizi sergileyeceğiz. Bir tek firmanın tek başına stand almasının masrafının  fazla  olması  nedeni ile  imece  usulü  herkes  üzerine  düşen  paya  göre  standın masraflarını  karşılayacaktır.  Bu  da  ürünlerimizi  dış  pazarlarda  daha  iyi  satış  imkanı tanıyacaktır. 

Diğer bir hedefimiz ise üretim döneminde üretim kalitemizi üst seviyeye çıkarmaktır. Üretim  modelimizi kaliteye  adapte  ederek  üst  düzey zeytinyağları  elde  etmektir.  Üretim esnasında  oluşabilecek  hataları önceden  görüp  birbirlerimize  haber  vererek  önlem  almak üreticilerimiz için fırsat olacaktır. Tüketicilerimiz ise daha kaliteli zeytinyağı kullanacaklardır.

Son  hedefimiz  ise  ürettiğimiz  ürünleri  sattık.  Peki  yeni  ürünü  nereden  alacağız? Bölgemizde bize en yakın butik üretim yapan arkadaşımızdan alacağız. Çünkü birlik olmaz isek  yok  olmaya  mahkum  olacağız.  Diğer üreticileri dışlamamız  kesinlikle  söz  konusu değildir. Tüm üreticilerimiz kaliteye önem versin bu üretim modelini benimsesin onların da zeytinyağlarını  butik  üretim  olarak  birlik  bünyesine  alalım.  Zaten  bu üretim  modelini benimseyen kişilerin satış sorununu en aza indireceğiz. Tanıtımı hep birlikte yapacağız. Pazar yerlerinde,  sokakta,  yol  kenarlarında  mevcut  olan  kusurlu  zeytinyağlarının  alınımını engelleyeceğiz. Zeytinyağı  işini  seven,  isteyen,  bilen  yapmalıdır.  Her  önüne  gelen zeytinyağını kullanılmış pet şişelerin içerisinde satmamalıdır. Tüketici de bunu almamalıdır. Butik  üretim  modeli  üreticilerimiz  büyük  bir  şanstır.  Buna  mutlaka  geçiş  yapmak zorundadırlar. 
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/1LOjFft
  2. http://bit.ly/1GgcJBs
  3. http://bit.ly/1P51VgO

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Sinem Ercan Güleç - 05.10.2015 17:04
Butik zeytinyağ üreticilerinin dış pazarda yer bulması ve tutunması bu kümelenmenin en büyük amacı olacaktır diye düşünüyorum. Umuyorum ki bu alanda güzel işler başaracağız...
Cihan Devrim Avunduk - 01.10.2015 21:53
Yürekten katılıyorum. Bir de arkamıza üniversite desteğini alırsak, başarıya bilgiyle ulaşmanın değer keyif farklılığını yaşarız ...