Zeytinyağı Tüketimi ve Tağşiş

Tağşiş zeytinyağı üreticilerinin ve tüketicilerinin en büyük sorunlarından birisidir. Tağşiş, yağ karıştırmak demektir. Zeytinyağının içerisine başka bir bitkisel yağı karıştırma işlemidir. Bu hem haksız kazanca neden olmakta, hem de tüketici kandırılmaktadır. Bu durumun tespiti için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standart olarak ve şikayete bağlı sürekli denetimlerini yapmaktadırlar. Bakanlık tek yetkili kurumdur. Ceza yetkisi ve müeyyidelerin tamamı bakanlığa verilmiştir.

Tüketicilere sürekli "tağşiş var" demek zeytinyağına olan ilgiyi azaltmaktadır. Bu durum markalı ve vergisini ödeyen firmalardan, pazar yerlerine ve yol üzerindeki ne olduğu belli olmayan markasız, yıkanıp yıkanmadığı bile belli olmayan, daha önce başka amaçla kullanılmış olması muhtemel pet şişelerdeki zeytinyağlarına ilgiyi arttıracaktır. Sürekli tağşiş var diyenler kendi markalarına veya satış yaptıkları markalara yönlendirme yapmaktadır. Sürekli tağşiş var diyen piyasadan daha çok kendini düşünenlerdir.

Sektörde kendi markası bile olmayan sorumsuzların tüketiciye “zeytinyağı karışık” diye algı yapması sektöre büyük zarar vermektedir. Denetim var ki yakalanan var. Ülkemizin mevzuatları da diğer ülkelerin mevzuatlarına göre iyidir. Ceza ve yaptırımların katlamalı olmaması tek eksiğimizdir. Bu eksiklik de zamanla düzeltilecektir.

Zeytinyağı bu sene diğer senelere oranla daha kıymetli olduğu için fiyatlarında yükselme yaşandı. Bu durumda ahlaksız kişilere gün doğdu. Tüketiciler zaten fiyatlar nedeni ile zeytinyağına karşı ilgileri azalmış durumdayken bir sorumsuzların bangır bangır çığırtkanlık yapmaları sektörümüze zarar vermektedir. Tağşişle mücadele sosyal medyada ulu orta bağırmakla olmaz. Bu bağırmalar tüketiciye zarar vermekte ahlaklı zeytinci arkadaşlarımıza zarar vermektedir.

Bu tip haberler uluslararası itibarımıza da zarar vermektedir. Ülkemizden zeytinyağı almak isteyen ülkelerde bu tip haberler olumsuzluklarla karşılanmaktadır. İhracatımız da fiyatlar nedeni azalmışken bir de bu tip haberlerin ulusal ve uluslararası medya gereğinden fazla yayınlanması ticaretimize de zarar vermektedir.

Tüketicilerimiz ve ahlaklı zeytincilerimiz şunu bilmelidirler ki bakanlık sürekli denetim yapmaktadır. Markalı ürünler eskiye göre kendilerine çeki düzen vermektedirler. Zaten bakanlık o firmaları açıklayarak onlara ticari olarak en büyük cezayı vermektedirler. Tüketicilerimiz de bunu takip etmektedirler.

Zeytinyağı kullanmaktan korkulmamalı; o bir sağlık iksiridir. İlaç zeytinyağından pahalıdır.
 
Görseller:
  1. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi internet sitesi.
  2. http://bit.ly/1GgcJBs

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

H Zafer Can - 08.02.2016 22:48
bir konuya daha değinmek istiyorum; nedense konu zeytinyağı olunca "tağşiş" deniyor!... tüketici tağşişin ne olduğunu da bilmiyor. şuna artık açıkça "hile" desek de tağşiş denen anlaşılmaz açıklamadan kurtulsak diyorum.
H Zafer Can - 08.02.2016 22:45
4 kg ile 6 kg zeytinden, ortalama 5 kg diyelim, 1 kg yağ çıkıyorken, geçtiğimiz yılların mesela geçen senenin fiyatları acaba maliyeti karşılıyor muydu? bence karşılamıyordu. nasıl oluyor bu durum? maliyetinden ucuz üretimden bahsediyorum.
H Zafer Can - 08.02.2016 22:44
beni öncelikle tüketici daha çok ilgilendirmiştir. önemli olan tüketicidir. sektör sonra gelir ve gerekirse sektör batabilir de. batar ve düzgün şekilde yeniden çıkmasını bilir zaten ve belki de çok iyi olur. bu sene malum nedenlerden dolayı fiyatlar yüksek. peki önceki yıllar? zeytinyağı her zaman çok ucuz oldu bu ülkede. özellikle adına sızma denen ama sızma ile alakası olmayan zeytinyağı.
H. Zafer Can - 08.02.2016 22:43
yazınız için teşekkürler. yazıda hedeflenen net biçimde anlaşılıyor ve sürekli tağşişten bahsedilmesi sektöre, özellikle de vergisini ödeyen markalı firmalara zarar veriyor diyorsunuz. güzel ve onayladığım bir bakış açısı ama sektör zarar görmesin diye yıllardır had safhada olan hileden hiç mi bahsetmeyeceğiz? bakanlığın açıkladığı vergisini ödeyen firmaların ürünleri hala daha satılırken üstelik.