Şarabınızı Markalı Mı Yoksa Markasız Mı Alırsınız?

Şarap bilgi, emek ve deneyimin bir bileşimidir. Şarap kültürü hakkında yeterli bilgiye sahip değilsek, evimize götürdüğümüz ya da restoranlarda yemeğimizin yanına seçtiğimiz şarabın kalitesini tesadüflere bırakmak zorunda kalırız. Bir şarap sever için ise şarap seçimi zorlu bir karardır.
 
Kuşkusuz raflardaki şarapların çoğu kaliteli şaraplardır. Ancak promosyon sepetinden dahi şarap satın alsak, bilgiyle seçersek yemeğimizin yanında açacağımız şarap bizi daha da mutlu edecektir.
Şarapların dünyasında marka haline gelmiş üzümler ve bunların en iyi şekilde yetiştiği markalaşmış bölgeler vardır. Bu nedenle iyi bir şarap bulabilmek için öncelikle şarabın üretildiği üzüm çeşidi ve bölgelere dikkat etmek bu yolda atılabilecek en doğru adımlardır. Burada üretici işletmelerin önemini de ayrıca vurgulamak gerekir. Zira üzümün işlenmesinde firmaların bilgi, teknoloji ve tecrübesi şaraba çok şey katar.
 
Bazı şarap severler toprağın ve iklimin üzüme verdiği olumlu özellikleri düşünerek satın alacağı şarabın bölgesini, üzümden ve üretici firmadan daha fazla önemser. Bu tip alıcılar üzerinde bölge şaraplarının coğrafik kalitesi ve kültürel bağları vazgeçilmez kriterler olarak etki yapar.
 
Bir diğer alıcı grubu ise popüler bir üzümden üretilen bir şarabın fantastik lezzet yolculukları vaat ettiğini düşünerek önceliğini üzüm çeşidine verir ve marka üzümden yapılmış şarapların peşine düşer.
 
Tüm dünyada nitelikli şarapların arkasında iyi bir üzüm çeşidi, teruar (iklim ile toprağın mutlu evliliği), tarih, teknoloji ve bilginin yanı sıra,  şarapla yoğrulmuş köklü bir aile geleneği yatar.

Şarapta marka ne ifade eder?
 
Marka her üründe olduğu gibi şarabın tüketiciyle buluşmasında ve tanınırlığında önemli bir köprüdür. Sabit bir kalite ve duyusal özellikler açısından tüketicide güven duygusu uyandırır. Şarabın kökenini ve üzümünü tüketiciye anlatırken, işleme tekniği ve sunumu açısından adeta bir yaşam tarzı ve lezzet ikonuna dönüşür.
 
İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, ABD, Arjantin, Şili ve Avustralya gibi şarap üretilen önemli tüm ülkelerde tanınmış bir bağ bölgesi, üzüm çeşidi ve köklü bir firma etiketi şarabın pazarlanmasında çok büyük etki yapar. Örnek vermek gerekirse Fransa’da Bordeaux, Burgundy, Alsace, Rhone, İtalya’da Piedmont, Toscana, İspanya’da Rioja, Amerika Birleşik Devletleri’nde Napa vadisi şarap severler arasında ilgi gören şarapların doğum yeri olarak ilk akla gelenlerdir.

Şarap üretiminde ve ticaretinde önemli olan ülkelerin kimi bölgelerinde yetiştirilen üzümler buraların toprak ve iklim yapısından dolayı diğer bağ sahalarına göre daha iyi şaraplar verirken, bazı yıllarda bağcılık açısından arzu edilen hava koşullarının gerçekleşmesi nedeniyle de pazar değeri çok yüksek şaraplar elde edilir.

Tüm dünyada kaliteli şarap vermesi açısından yukarıda da vurguladığımız gibi ticari olarak markalaşmış üzümler, şarabın satış grafiklerine önemli katkılar sağlar (C.Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sangiovese, Riesling, Cabernet Franc gibi).  Bütün bunlara ek olarak bu seçkin şarapların önemli günlerde sofralarda olması, ortama masalsı bir renk ve anlam katar. Yıllarca özel bir günde açılmak üzere saklanmış kaliteli bir şarabın anısı ve lezzeti anılarda her daim taze kalır.

Şarabınızın firma, üzüm çeşidi ya da bölge açısından tanınmış (markalaşmış)  olması gerekli midir?

Şarabımızın yukarıda sözü edilen özellikler açısından markalaşmış bir bilinirliğe sahip olmaması, kuşkusuz onun içilebilir bir şarap olmadığı anlamına gelmez. Bozcaada, Denizli, Kapadokya, Elazığ ve Diyarbakır civarında bölgesel karakteri yansıtan yerli çeşitlerimiz yetiştirilmekte ve bu üzümler küçük ölçekli işletmeler tarafından gayet güzel şaraplara dönüştürülmektedir. Hatta kimi zaman firmalar hiç bilinmeyen otantik üzümlerden de lezzetli şaraplar üretmektedirler.  Ancak az miktardaki bu şaraplara büyük market ya da restoranlarda ulaşmak neredeyse olanaksızdır. Dolayısıyla şarap severlerin bu şaraplarla buluşması genellikle üretici firmalarla diyalog kurma, web sitesi ya da doğrudan şarap evinin ziyaretiyle mümkün olabilmektedir.

Kuşkusuz şaraplar her zaman ev ortamında tüketilmez. Bazen de restoranlarda güzel bir et yemeğinin yanında bir kadeh şarap uygun düşebilir. Bu durumda ısmarlayacağımız bir kadeh şarabın kalitesinden nasıl emin olacağız?

Restoranda kadehte şarap ısmarlanacaksa, mutlaka üretici firma ve şarabın hangi üzümden yapıldığı hakkında bilgi alınmasının yanı sıra, bize sunulan şarabın şişesinin ne zaman açıldığını sormamızın da doğal bir hakkımız olduğunu vurgulamak isterim. Aksi halde havayla temas etmesi nedeniyle duyusal özelliklerinin çoğunu yitirmiş bir şaraba ödenen para, karşılığını bulmamış olacaktır.
 
Sonuç olarak yudumladığınız kaliteli bir kadeh şarabın arka planında iyi bir üzüm çeşidi, iyi bir bağ bölgesi ve bu şaraba emek veren iyi bir üretici firma olduğunu bilmemizde yarar vardır. 
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/2ayGc5E
  2. http://bit.ly/2azHddg
  3. http://bit.ly/2aqaeY1

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.