Yaşayan ve Yaşatan Bitkisel Heykeller

Yazar: Kemal Yanmaz, Necip Tosun ve Hasan Demirkan
 
İnsanların, hayatta kalabilmek için doğa ile mutlak bir bağı bulunmaktadır. Mozaikültür Bitki Heykelleri, ziyaretçilerine insanlığın geçmişini hatırlatarak çevreye duyarlılığımızı yeniden gözden geçirmeye ve gezegenimiz üzerinde başta hayvanlar ve bitkiler olmak üzere tüm yaşamı korumaya davet etmektedir. Bunun harika bir kanıtı, 1931 yılında kurulan “Montreal Botanik Bahçesi”dir. 190 hektar alana yayılan bahçedeki “yaşayan heykeller” tüm dünyadan gelen sanatçılar tarafından yapılmıştır.
Montreal Botanik Bahçesinden Bir Görüntü
 
Bu çalışmada, önceleri Kanada’nın Montreal ve ABD’nin Atlanta kentlerinde düzenlenen festivallerdeki özel parklarda sergilenen yaşayan bitki heykellerinin, ülkemizdeki hikayesi anlatılmaktadır.
 
“Yaşayan bitkisel heykeller”, bulunduğu ortama ayrı bir renk katan, güzelleştiren, insan sağlığına ve ruhuna hitap eden varlıklardır. Mozaikültür sanatının Türkiye’de yeni olması sebebiyle EXPO 2016 Antalya, alanında uluslararası lider konumda olan Mosaicultures Internationales de Montreai (MIM)’i ile iş birliği yapmıştır. Buna bağlı olarak, bu tür projelerin teknolojik açıdan zorlayıcı bir yanının bulunmaması, talep edilen bitkisel heykel çalışmalarının tasarım ve uygulaması ile kurgulanma ve kullanım sıklığını arttırmak açısından olumlu bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Bitkisel heykellerin oluşturulmasında, galvaniz boru iskeleti üzerindeki galvaniz tel ile örgüler yapılarak bitkinin yetiştirme ortamının oluşturulması sağlanmaktadır. Heykellerin yerleştirileceği coğrafyaya bağlı olarak, kullanılacak bitki türlerinin seçimi de değişecektir. Peyzaj ve sanatın bileşimiyle oluşturulan bu dala “mosaiculture” denilmektedir. Mozaikültür; “bir motifin veya fotoğrafın, özenle seçilmiş ve budanmış canlı bitkiler kullanılarak heykel oluşturma sanatı” olarak tanımlanmaktadır.

Bütün bu faktörler doğrultusunda başarısı belirlenen bitkisel heykel çalışmaları yapılmaktadır. Ege Üniversitesi Teknopark ve S. S. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) işbirliği ile yapılan bu çalışma, doğru yer örtücü bitkilerin kullanılabilirliği açısından önem kazanmaktadır. Bu proje ile bitkisel heykel için bölgemize özgü en uygun örtücü bitkiler ilk kez belirlenecektir. Böylece, yurt dışından bu amaçla getirtilen ve milyonlarca dolar döviz kaybı minimize edilmiş olacaktır. Ayrıca, bu yeni örtücü bitkilerin yetiştirilmesi ile ilgili yeni iş alanları geliştirilmesine olanak sağlanacaktır.
 
Türkiye için çok yeni olan bu tür bitkisel heykel projelerinin ülkemiz koşullarında da yapılabilirliğinin sağlanması, Türkiye’den yurt dışına kaçan ciddi bir ekonomik kaybı engelleyecektir. Yapılacak yaşayan bitkisel heykeller ülkemizdeki tüm kuruluşları (bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler ve tüm özel kuruluşlar) ve onların isteklerini karşılayacak niteliktedir. Öncelikle sipariş üzerine çalışılmaktadır. İstenen bitkisel heykelin “hangi boyutlarda” olacağı ve “ne zaman biteceği” önemlidir. Önce proje hazırlanmakta, arkasından maket olarak üretilmektedir projeler. Konstrüksiyon hazırlığı çalışmanın iskeletini oluşturmaktadır.
Galvaniz boru iskeleti üzerine galvaniz tel örgünün yapılışı

Galvaniz tel örgü ile bitkinin yetişme ortamı ve b
itkinin yetişme ortamını oluşturan galvaniz tellerin üzerinin, özel bir ürün ile  kaplanması ve heykele uygun şekilde su borularının yerleştirilmesi

Özel bir örtüyle bitkinin yetişme ortamının oluşturulması
Bitkinin yetişme ortamına 104’lük ve 308’lik viyollerde yetiştirilen bitkilerin yerleştirilmesi
 
Bütün bitkilerin yerleşimleri yapıldıktan sonra sunuya çıkmadan önce sulama sistemi test edilerek çiçek dikimi sırasında meydana gelen bazı ufak delinmeler onarılmaktadır.
 
 
Yaşayan bitkisel heykelimiz olan “Deniz Kızı” görücüye ilk olarak 2-6 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılan “21.Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali”nde çıkmıştır. Festivale gelen tüm yerli ve yabancı konukların büyük ilgisini çeken Deniz Kızı, İzmir Kordon’daki gerçek yerine yakında taşınacaktır.

Deniz Kızı’nın Bayındır’da Sergilenişi
 
Bu çalışma, yaşayan bitkisel heykellerin ülkemizde de yapılabilineceğini, yurt dışına bu amaçla ödenen çok yüksek paraların ülkemizde kalması gerektiğini çok net ortaya koymuştur. Ülkemiz için yeni bir sektördür. Çok fazla kişiye istihdam yaratabilecek bir olgudur. Bütün bunların yanında bu heykellerin bir güzelliği de sergilendiği alana çok farklı bir hava getiriyor oluşudur.
 
Yeni eserlerde görüşmek dileğiyle.
 

 
Abstract
 
Evaluation of Availability of Indigenous Annual Bedding Plants in Plant Sculptures in Mosaiculture
 
Ornamental plants (flowers) may look nice when used in their natural environment or as a cocktail in a new creativity.  A very wide array of plants is needed to create a plant sculpture that creates a sense of movement.
Living plant sculptures, mosaiculture, can be loaded with many meanings. However, the main theme is to spread the awareness of our duty to protect our world. This eye-catching, striking, artist's hand can require more than a million more plants to create unique sculptures such as sculptures. Herbal sculptures are meaningful symbols that constantly remind us that we must protect our greenery in parallel with the growing population.
 
With this project, the most suitable covering plants specific for the region for the living plant sculpture will be formed for the first time. Thus, foreign currency  losses due to cost of plants brought from abroad for this purpose will be minimized.  In addition, it will be possible to develop new business areas related to the cultivation of these indigenous bedding plants. The development and sustainability of the well-known floral industry of the region will be positively affected.

Currently, bedding plants are being imported from Canada and similar countries, which are the authorities in this regard. In the light of findings of the study, it will be to provide foreign currency input to the country by the exporting of the covering plants to be produced to other peripheral countries with similar climatic conditions.  As a result, it will also contribute to the promotion of our country in terms of tourism as well as to increase the level of employment and welfare of the people of the region.
 

 

Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.