Fitizm

Yazar: Nergis Çelik
 
Fit olmak… “Neden spor yapmalıyız, spor yapmak gerçekten gerekli mi, spor yapmazsak ne olur, spor yapmanın veya düzenli sporun yararları nelerdir?” gibi birbirini takip eden onlarca soru sıralayabiliriz. Aslında cevap hepimizin bildiği bir cümlede gizlidir. ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’. Çünkü sağlık, yalnızca bedensel veya ruhsal iyilikle değil, ikisinin birlikteliğiyle mümkündür. Bedensel durumumuzun ruhumuzu etkileyebileceği gibi ruhsal durumumuz da bedenimizi biz farkında bile olmadan çok da güzel etkiler. Hatta bu durum, bilimsel olarak araştırmacılar tarafından da kanıtlanmıştır. Spor, bedenen ve ruhen insanı dinç tutan bir aktivitedir. Spor yapınca insanın kendine güveni gelir, duruşu değişir. Spor yapmadıkça, hareket etmedikçe, sporsuz bir hayat yaşamaya devam ettikçe vücudumuz zamanla hamlaşır ve yağlanır. Eğer ruh ve beden sağlığınıza yatırım yapmaya karar verip, spor yapmaya başladığınızda hayatınız ve sağlığınız için çok büyük bir adım atmışsınız demektir. Neden spor düzenli yapılmalı, istikrar, kararlılık neden çok önemli hep birlikte bir bakalım…
Sporu ‘Düzenli’ Yapmak Neden Faydalıdır?
 
Düzenli spor yapmak seni strese karşı korur ve duygu durumunu iyileştirir. Çünkü spor, vücudumuzdaki serotonin ve endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgılanma seviyesini arttırır. Vücutta bu hormonların salgılanması, bizleri negatif durum bozukluklarına karşı korur. Ayrıca düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekleyerek mide ve bağırsak sorunlarına yakalanma riskimizi azalır. Bunların yanında, birçoğumuzun başının dertte olduğu uyku problemlerini büyük oranda ortadan kaldırır. Çünkü düzenli spor yaptığımızda, fiziksel ve zihinsel açıdan aktif oluruz ve uyuma zamanımız geldiğinde rahatlıkla uykuya dalabiliriz. Yani sporunu düzenli yapan insanların uykusuzluk sorunu yaşama ihtimali de oldukça düşüktür. Düzenli spor yapmak, kas ve eklemlere esneklik, hareket kabiliyeti ve güç kazandırır. Bu sebeple düzenli spor yapan insanlar sırt, bacak, bel bölgelerindeki ağrılara karşı bedenlerini korumuş olurlar ve hayatın her alanında daha aktif ve hareketli olurlar. Ayrıca vücudumuzdaki toksinlerden bizi kurtararak daha hızlı kilo vermemizi sağlayarak, vücudumuzdaki yağ yakımını hızlandırabilir ve kas kütlemizi arttırabiliriz. Fakat tüm bunların başında gelen bir faktör var ki, en çok ona dikkat etmeliyiz: doğru beslenme. Artık günümüzde çok yaygın olan fast food alışkanlıklarımızdan vazgeçmek; meyve, sebze, protein, karbonhidrat vb. gibi vücudumuzun asıl ihtiyacı olan besinleri düzenli ve orantılı tüketmek, daha doğrusu vücudumuzun kıymetini bilip ona iyi davranmak, doğru beslenme bilincini oluşturmak, her şeyin başında gelmektedir. Yani düzenli spor yapmak, kişiye sağlıklı ve düzenli bir beslenme bilinci de kazandırmalı ki vücudumuz tam anlamıyla sporun faydalarından yararlanabilsin. Sporunu düzenli yapmanın bilincinde olan insanlar buna emek, zaman ve enerji harcadıklarını bilirler ve sağlıksız beslenerek bu emeğin boşa gitmesini istemezler. Günlerinden, sosyal çevrelerinden, boş vakitlerinden ettikleri fedakârlığı asla ziyan etmek istemezler. Dolayısıyla beslenmelerine de özen gösterirler. Hele bir de bu özenin karşılığını aynada, bedenlerinde ve duygusal rahatlamalarında görmeye başladıkları zaman spor bize çok büyük keyif veren bir hobi olur. Aksattığınız zaman eksikliğini hissedersiniz. Bu özen, zamanla bir alışkanlık haline gelir ve kişi de hayatına spor ile birlikte muhteşem bir renk katmış olur. Hem ruhumuzu hem bedenimizi güzelleştirir spor… Ayrıca düzenli spor yapıyorsan, aldığın kalorileri sporla yakabileceğini bildiğin için, porsiyonlarında daha özgür davranabilirsin.

Düzenli spor yapmak, kişinin kendini daha dinç, daha canlı, daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Aynalar onlara daha güzel gelmeye başlar. Bu da onlara istediklerini giyme, istedikleri gibi beslenme özgürlüğü kazandırır. Dolayısıyla da kendilerini her zaman iyi hisseder, daha özgüvenli olurlar. Sporun elbette en çok bilinen faydası formunuzu korumamıza yardımcı olmasıdır. Spor yaptığınızda metabolizmanız daha hızlı çalışacağından yediklerinizi de spor yapmayanlara oranla daha hızlı yakacaksınız. Bu da vücudumuzda gereksiz yağ depolanmalarının engelleneceği anlamına gelir. Spora başladığınız ilk haftalar vücudunuzda hamlıktan dolayı oluşan ağrılar olacaktır. Kendinizi biraz halsiz hissedebilirsiniz. Bunların hepsi normaldir ve çoğumuzun başına gelebilir fakat asla pes etmemeliyiz! Sonraki haftalarda her şey düzelecek ve spor yapmak alışkanlık haline gelecektir.
Spor Yapmamak İçin Hiçbir Bahaneniz Yok!
 
Hepimiz farklıyız ve hayat koşuşturmacamızın içinde hepimizin farklı alışkanlıkları var. Kimimiz sporsuz yaşayamazken, kimimiz de spor yapmamak için bin bir çeşit bahane üretebilir.  Spor yapmamak için en çok söylenen bahaneler arasında ‘Çok yoğun çalışıyorum, spor yapmaya zamanın kalmıyor.’, ‘Spora gitmek için o kadar yol ve trafik çekmek istemiyorum.’ veya ‘Spor yapmak istiyorum fakat bütçem yok.’ gibi birbirinin benzer birçok bahane duyuyoruz. Oysa bunların hiç biri gerçeği yansıtan mazeretler değildir. Spor yapmak için bütçeniz olmasına gerek yoktur ki. Yürüyüş yapmak örneğin. Ne maddi bir durum gerektirir ne de sizi trafiğe, yollara sürükler. Günlük hayatımızda kafamıza bir şey takıldığında spor yaparak ya da uzun bir yürüyüşle bu sıkıntıdan kurtulabiliriz ya da en azından hafifletebiliriz. Daha önce spor yapmamış olanlara bu cümle anlamsız gelebilir fakat aslında spor çok iyi bir antidepresandır. Evimizden çıkınca kafamızda kendimize belirlediğimiz güzergahta belli günlerde 30-40 dakikalık bir yürüyüş tüm yorgunluğumuzu ve stresimizi alabilir veya iş yerimizde masa başında çalışıyorsak basit esneme egzersizleri yapabiliriz. Bu şekilde boyun ve sırt ağrıları ile karşılaşma ihtimaliniz büyük oranda azalacak ve egzersiz kan dolaşımımıza iyi gelecektir. Ya da başka bir sağlık problemimiz yoksa bacak bölgenizi çalıştırmak için asansör yerine merdivenleri kullanabiliriz. Bu şekilde daha birçok küçük egzersiz bulabiliriz. Yeter ki sporu, egzersizi hayatımıza katmak isteyelim.

Spordan sonra kendimizi daha iyi hissederiz çünkü spor yaparken mutluluk hormonlarımızın salgılanmasında belli bir artış olur. Kaslarda meydana gelen fiziksel yorgunluğu gidermeye yarayan bu artışın, aynı zamanda, psikolojiyi de destekleyen faydaları mevcut. Sporun gerekli özgüveni desteklemesinin yanı sıra, oluşan olumlu fiziksel ve psikolojik etkiler beyinde ödül olarak algılanıyor ve spor yapan kişi kendini mutlu hissediyor. Yapılan araştırmalar da spor yapan kişilerin daha mutlu olduklarını ortaya koymaktadır.

Ben şahsen her şeyi çok daha özgür yiyebilmek için yıllardır pilates yapmayı tercih edenlerdenim :)  Kalorileri, diyetleri düşünmeden yemeğimin tadına doya doya varanlardanım.  Tabii ki kararında olmak koşulu ile. Herkesin yapmaktan keyif aldığı spor dalı farklılık gösterebilir. Benim tercihim de pilatesten yana oldu. Bir de özellikle belirtmek istediğim bir şey var ki, eğer ki tercihimiz spor salonları ise en güzel spor salonu evinize yakın mesafede olan spor salonudur. Bunun istikrarımızı çok etkileyen bir faktör olduğunu düşünmekteyim ve birçok örneğini gözlemledim.

Her gün mutlaka spor yapmayı ve bol bol su içmeyi sakın unutmayın!!!
 
Kaynaklar:
  1. Anonim 2018a. Spor Hanem Blog'u (Erişim tarihi: Temmuz 2018)
  2. Anonim 2018b. Ultimate Türkiye (Erişim tarihi: Temmuz 2018)
  3. Anonim 2018c. Medikal Akademi (Erişim tarihi: Temmuz 2018)
  4. Anonim 2018d. Milliyet Gazetesi (Erişim tarihi: Temmuz 2018)
  5. Anonim 2018e. Habertürk İnternet Sitesi(Erişim tarihi: Temmuz 2018)
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.