Metro Türkiye ile Vino Locale’de Şefin Malzeme Aşkı Lezzete Dönüştü

Metro Türkiye ile Vino Locale’de  Şefin Malzeme Aşkı Lezzete Dönüştü

Türk mutfağını değerleriyle birlikte korumak, geleceğe taşımak ve şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak amacıyla yaklaşık 35 yıldır "aşkla" çalışan Metro Türkiye; 14 Şubat Sevgililer Günü'nü özel bir etkinlikle kutladı. "Şefin Malzeme Aşkı" konseptiyle Michelin Yıldız’lı Vino Locale'de gerçekleşen özel etkinlik, malzemenin şeflerin elinde tutkuyla işlendiğini bir kez daha gösterdi. Şef Ozan Kumbasar imzasını taşıyan yaratıcı ve özgün lezzetler, eşi Seray Kumbasar’ın sıcak ev sahipliğinde katılımcılara gastronomik bir deneyim yaşattı.

13 Şubat 2024 - Yeme içme sektöründe yaklaşık 35 yıldır öncü çalışmalara imza atan Metro Türkiye için 14 Şubat Sevgililer Günü,  şefin malzemeye olan aşkının kutlandığı bir gün oldu. Metro Türkiye, üç farklı Michelin Yıldızı ile başarısını kanıtlayan Vino Locale Kurucuları Şef Ozan Kumbasar ve Seray Kumbasar ile bir araya geldi ve ‘aşk’ın her halinin konuşulduğu bu özel günde şefin malzeme aşkına dikkat çekti. Şef Ozan Kumbasar’ın elinden çıkan reçeteler, malzemeye duyulan aşkın ve ustalığın somut bir göstergesi oldu. Her tabağında malzemeye duyduğu derin saygı ve aşkı sergileyen Şef Ozan Kumbasar, Metro markalı ürünlerin her birini özenle seçerek, yaratıcılığıyla işledi.

Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada tanıtılmasından yerli üreticinin desteklenmesine kadar uçtan uca pek çok çalışma yürüten Metro Türkiye, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirdiği “Şefin Malzeme Aşkı” buluşmasında yerel, Coğrafi İşaret tescilli ürünlere ve sürdürülebilir üretime de dikkat çekti. Metro Türkiye CEO'su Sinem Türüng, Metro Türkiye'nin faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren Türk mutfağına duyduğu aşkla çalışmalar yürüttüğünü belirtti: "Dünyanın en iyi ve en köklü mutfaklarından biri olan Türk mutfağını değerleriyle birlikte korumak, geleceğe taşımak ve şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak amacıyla çalışıyoruz. Yerele, çevreye ve topluma saygı, üreticinin ve ürünün sürdürülebilirliği ise bizim en önemli önceliğimiz. Şeflerin bu ürünlere olan tutkusu ise ortak tutkumuz. 14 Şubat Sevgililer Günü vesilesiyle mutfakta müthiş bir tutku ile çalışan şeflerin malzemeye olan aşkını kutlamak; mevsimsel, yerel, kaliteli ürün arayışını ve bu malzemelerle yapılan tabakları öne çıkarmak istedik.”

Türk Mutfağı’nı uluslararası arenada temsil eden şeflerin her zaman yanlarında olduklarının altını çizen Türüng, “Dünyanın en prestijli değerlendirme sistemi olan Michelin Rehberi’nin ülkemize geldiği ilk yıldan beri ana sponsoruyuz. 2023 yılında Michelin Rehberi’ne İzmir’in de eklenmesini Türkiye’de hem gastronomi turizminin hem de yeme-içme sektörünün gelişmesi adına oldukça önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Vino Locale'nin üç farklı Michelin yıldızı alması, mükemmelliğe ulaşmada malzemelerin önemi ve şeflerin yaratıcılığının öneminin bir kanıtıydı. Türk mutfağının benzersiz lezzetlerini ve yemek kültürünü, uluslararası gastronomi sahnesine taşıyan şeflerimize destek olmaktan her daim gurur duyuyoruz” dedi.

Metro Türkiye ile ortak duyguları paylaştıklarını belirten Şef Ozan Kumbasar, “Yerel ve Coğrafi İşaret tescilli ürünlerin, kooperatiflerin ürünlerinin menülerde yerini bulması ve yerli üreticinin sürdürülebilir üretim yapabilmesi Metro Türkiye ile ortak tutkumuz. Ülkemizin birbirinden değerli ürünleriyle hazırladığım ve malzemeye olan aşkımı simgeleyen bu menüyle de bu tutkuyu yansıtmak istedim” dedi.

 

Metro Türkiye Hakkında

1964 yılında Almanya'da kurulan ve bugün 30’dan fazla ülkede hizmet veren uluslararası perakende şirketi Metro, 1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesi amacıyla çalışan Metro Türkiye, bugün Türkiye’nin 20 şehrinde 36 mağazasıyla 4.000’den fazla çalışana istihdam sağlamaktadır. Mağaza operasyonlarının yanı sıra Gıda Sevkiyat Operasyonu (FSD) ile 60’tan fazla şehirde profesyonel müşterilerine gıda sevkiyat hizmeti gerçekleştirmekte; son tüketicilere ve HORECA (otel, restoran, kafe) işletmelerine 30 bine varan çeşitte gıda ve gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır. Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin de sahibi olan Metro Türkiye, et, balık, bal ve meyve sebze izlenebilirliğinden sürdürülebilir hayvancılık, balıkçılık ve kafessiz tavuk yumurtasına, gıda atığı projelerinden Coğrafi İşaretli Ürünler projesine kadar tüm çalışmalarıyla yerel değerlerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere miras bırakılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro, Rioba ve Sigma isimli kendi markalarını bünyesinde bulunduran Metro Türkiye, Türkiye’de “Tarladan Sofraya” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan uluslararası geçerlilikteki IFS Cash & Carry / Wholesale + IFS Lojistik kombine sertifikasına sahip ilk ve tek şirkettir. Metro Türkiye, ürünün hammaddeden başlayarak müşteriye sunulmasına kadar olan süreçte çevresel faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin gerekli önlemler ile kontrol altına alınarak çevreye verilen zararın en aza indirilmesi için kılavuzluk yapan ISO 14001 belgesine de sahiptir.

 

Metro Türkiye’ye dair daha fazla bilgi edinmek için Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı, Medya ve İletişim Uzmanı Gülçin Gökdere ile gulcin@dudetable.com maili üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

https://www.instagram.com/metroturkiye/

https://www.instagram.com/dudetable/

https://www.instagram.com/urlavinolocale/