Apelasyon Kampüs

Apelasyon E dergimize gönül veren Genç Apelasyon Ekibimiz ve Üniversitelerimizin dergimizin konusu kapsamındaki Bölümlerinden öğrenci arkadaşlarımız...

Şule Ercan
Şule Ercan - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1996 yılında Çanakkale'de 2 kuşak denizci bir ailenin tek kızı olarak dünyaya geldi. Çanakkale, İstanbul ve sonrasında İzmir'de yaşayarak ve hala yaşamaya devam ederek Ege Üniversitesi Tarım Ekonomisi bölümünde öğrenimini sürdürmektedir. 

"İnsan ölünce bile bir şey öğrenmiş olur" felsefesine inanan bir birey olarak, üniversite 2. sınıfta Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde gönüllü ekibinden başlamış, sonrasında çalışan olarak devam etmiştir. Halen daha, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde Ulusal Ajans'a bağlı bir network olan Eurodesk'te Eurodesk İrtibat Kişisi olarak çalışmakta, Avrupa Birliği Fırsatları kapsamında gençlik bilgilendirmeleri, BM Sürdürülebilir Kalkınma ve AB boyutunda projelere katılarak ve yaygınlaştırarak alanına devam etmektedir. 

Ege Üniversitesi Dağ bisikleti takımında amatör olarak yarışlara katılmış olup hala bu sporla ilgilenmektedir. Ekstrem sporlar, badminton, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık, yeni yerler ve insanlar keşfetmek, dil öğrenmek en büyük hobileri arasındadır. Bu sebeptendir ki, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında 2 ay boyunca Portekiz'de bulunmuş, İngilizcenin yanına Portekizce serpiştirmiş, biraz İspanyolca ‘ya dokunmuş ve şu an Fransızca öğrenirken kendini bulmuştur :)

Çiğdem Canbolat
Çiğdem Canbolat - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

12 Mart 1997 tarihinde Amasya da doğdum. Babam emekli annem ev hanımı 3 kardeşiz. İlkokul ve ortaokulu Turhal’da okudum. Liseyi Amasya Lisesinde okudum. Şuan Eskişehir Osmangazi üniversitesinde ziraat mühendisliği okuyorum. 2 yıldır Genç ZMO Eskişehir başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda haftanın 2 günü yüzmeye 2 günü halk oyunlarına 1 günü Eskişehir Kent Konseyine gidip çevrem ve toplum için çalışmalar yapıyoruz. Haftanın 2 günü ise İngilizce kursuna gidiyorum. Anı zamanda vakit buldukça Unifeb organizasyonlarına katılıyorum ve son olacakta TEB ( Türk Eczacıları Birliği) kongre organizasyon ekibindeyim. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorum :)

Gözdenur Öz
Gözdenur Öz - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

26 Kasım 1998’de İstanbul’da doğdum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. 2 yıldır Ziraat Mühendisleri Odası, Genç Kolunda başkan yardımcılığı yapıyorum. Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık kolunda aktif rol alıyorum. Bilgiye ve öğrenmeye her zaman açık biriyim. Girişimcilik Kulübü, Kariyer Kulübü ,Biyoteknoloji Kulübünde üyeyim ve etkinliklerine katılıyorum.

Arda YAPANMIŞ
Arda YAPANMIŞ - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Zootekni Bölümü Öğrenci

1996 yılında asker bir babanın ve hemşire bir annenin ikiz oğullarından biri olarak dünyaya geldi. Asker bir babanın oğlu olması sebebiyle çok farklı bölgelerde ve şehirlerde bulundu. Böylece çok farklı tarımsal üretimi görme şansı oldu ama aile büyüklerinin memleketi olan Kayseri de hayvancılıkla geçimini sağlaması ilgisinin hayvancılığa artmasında büyük rol almıştır. 2003 yılında İzmir’e taşındı ı ve hala yaşamını İzmir de sürdürüyor. 2014 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünü kazandı. Üniversiteye ilk adım attığı günden bu yana birçok farklı topluluklarda görev aldı, proje gruplarında yöneticilik yaptı, dans topluluklarına katıldı ve özellikle üniversitenin ilk yıllarında   dağcılıkla ilgilendi. Meslek odası olan Ziraat Mühendisleri Odasının öğrenci kolu olan ZMO-Genç’te bölüm temsilciliği yaptı. Fakülte topluluğu olan Tarım Topluluğunda ilk olarak yönetim kurulu üyeliği yaptı ve şuan da geçerli olmak üzere Tarım Topluluğu Başkanlığı görevini yürütmekte. Aynı zamanda 2015 yılından bu yana futbol hakemliği yapmaktadır.

Ali Mesut KARSLI
Ali Mesut KARSLI - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1996 yılında asker bir baba ve kendini çocuklarına adayan annenin ilk çocuğu olarak Konya'da doğdu. Balçova Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra, 2014 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünde eğitim almaya başladı. Babasının askeri görevleri sayesinde Türkiye'nin onlarca ilini gezdi ve birçok tarım alanını yakından inceleme fırsatını buldu. Bu gezileri alışkanlık haline getirerek tarımı bir hobi olarak benimsedi. Tarıma duyduğu merak ve ilgi ile birlikte tarım hakkında birçok araştırma yaptı. 2011 yılında başlamış olduğu araştırma ve denemeler Ziraat Mühendisliği eğitimini almasını sağlayan önemli etkenlerden biri oldu. Amatör olarak sebze yetiştiriciliği yapmakta. Bitkisel gübre ve örtü altı topraksız tarım ile ilgili araştırma ve çalışmalarına devam etmektedir. (Mezun Oldu)

Aslı HÜRRİYET
Aslı HÜRRİYET - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1987 de Giritli bir anne ile Makedon göçmeni bir babanın ilk çocukları olarak dünyaya geldi. 2008 de Gıda Teknolojisi bölümünü bitirdi. Eğitim hayatına Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümünde devam etmekte.

2010 yılından bu yana önce hobi olarak ilgilendiği fotoğrafçılık profesyonel anlamda işi olmuş durumda. 2012’de kendi ismi ile kurduğu minik şirketinde Evlilik başta olmak üzere kişisel portfolyolar ve çeşitli projelerde fotoğrafçılık yapmakta.

2013 de bir sağlık problemi vesilesiyle Yoga ile tanıştı. Hayatının merkezine koyduğu Yoga’da kendi pratiğini geliştirmek adına Zeliha Zerrin Albay ile 200 saatlik Temel Yoga Hocalık Eğitimini tamamladı. 2014’te Yoga Alliance onaylı diplomasını aldığından beri hem çeşitli workshoplarla kendini geliştiriyor hem de öğrendiklerini arkadaşları, yakın çevresi ve bazen çok sevdiği yuvası İzmir Yoga ‘da dersler vererek isteyen herkesle paylaşıyor.

Zeliha Zerrin Albay’ın 2015 Hocalık Eğitimi kaynak kitabında çektiği fotoğraflar basılınca fotoğraf yelpazesine Yoga’yı da katmış oldu.

Okul, yoga, fotoğraf, mutfak, kitaplar arasında yarattığı küçük dünyasında kedisi Izzy ile mutlu mesut yaşamakta. Kısıtlı boş zamanlarında bolca hayal kuruyor.

Gamze ERDENER
Gamze ERDENER - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1994 Mayıs ayında İzmir’de doğdu. Boğa burcu, Yugoslav göçmeni bir anne ve Arnavut göçmeni bir baba nın kızı.  Ortaokul ve lise yaz tatillerinde babasından  Çiçekleri ve Çiçekçilik Sanatını öğrendi, anne ve anneannesinden de yaşama ve doğa sevgisini.  Doğa ve üretime olan ilgisiyle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümünü kazandı. EÜZF Süt Teknolojisi Bölümü Öğrenci Temsilcisi seçildi, 3 yıldır sürdürmekte. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Genç Öğrenci Temsilciliğini de yapmakta. (Mezun Oldu)

Halime TURAN
Halime TURAN - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1994 Mayıs ayında İzmir’de doğdu. Boğa burcu, Yugoslav göçmeni bir anne ve Arnavut göçmeni bir baba nın kızı.  Ortaokul ve lise yaz tatillerinde babasından  Çiçekleri ve Çiçekçilik Sanatını öğrendi, anne ve anneannesinden de yaşama ve doğa sevgisini.  Doğa ve üretime olan ilgisiyle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümünü kazandı. EÜZF Süt Teknolojisi Bölümü Öğrenci Temsilcisi seçildi, 3 yıldır sürdürmekte. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Genç Öğrenci Temsilciliğini de yapmakta. (Mezun Oldu)

Selma AKHAN
Selma AKHAN - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci

1995 yılında Aydın’da doğdu. 2013 yılında Aydın Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümünde lisans eğitimine başladı. 2. Sınıf öğrencisi ve 2013 yılı girişlilerde Bitki Koruma bölüm 1.si olarak eğitimine devam etmektedir. 2013 Hazirandan beri EÜZF Tarım Topluluğu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Eğitim hayatına başladığı günden beri birçok etkinlik ve organizasyonda aktif olarak görev yapmış, ayrıca Türkiye’de ilk defa EÜZF Tarım Topluluğu tarafından başlatılan ve düzenlenen Ulusal Tarım Öğrencisi Kongresinden sonra diğer ziraat fakültelerinde sürekliliği sağlanan kongrenin 4.süne posteriyle katkıda bulunmuştur. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında EÜZF Basın ve Halkla İlişkiler bürosunda kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmış, öğrencilik hayatında kısa bir iş tecrübesi yaşamıştır.

Vildan SARI
Vildan SARI - Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrencisi

1994 yılında Mersin’de çiftçi anne babanın iki çocuklarından ilki olarak doğdu. Şuan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri 4. Sınıfında sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir. Ziraat mühendisi olma isteği 2008 yılında yolda giderken tesadüfen gördüğü Süs Bitkileri Anadolu Meslek Lisesi’ne kaydolmasıyla ortaya çıktı. 2010 yılında okulunun adı Mezitli Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi olarak değiştirilse de Bahçecilik bölümü adı altında öğrenimini sürdürdü. Okulunda daha önce açılmamış olan Meyvecilik alanının açılmasını sağlayıp ziraat teknikerliği için gerekli eğitimi aldı. 2012 yılında okul birinciliği ile mezun olup aynı yıl LYS puanı çok düşük olmasına rağmen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini okul birinciliği kontenjanından kazandı.

Doku kültürü alanında 1 yıl staj yaparak bu alanda kendini geliştirdi. Yaz dönemlerinde okul stajının haricinde fidan üretimi ve satışı ile ilgilenerek yeni tecrübeler ediniyor.

Ziraat ve tarım, hayatının büyük bir kısmını kaplamakta, mesleğini şevkle öğrenmekte ve aynı şevk ve heyecan ile öğretmeyi amaçlamaktadır. Bunun için formasyon eğitimi alarak işini seven ziraat mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. (Mezun Oldu)