Mecit ÖRTER - Makine Mühendisi

1968 yılında İstanbul’da doğmuş, orta ve lise öğrenimini Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1990 yıllında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden başarıyla mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında vatani görevini Türk Hava Kuvvetlerinde ‘Uçak Motor Sistem Mühendisi’ olarak tamamlamıştır.

Meslek hayatına Elginkan Holding Odöksan AŞ./ İstanbul‘da başlamış, 5 yıl süresince şirketinde ‘satış mühendisliği’ görevini severek icra etmiştir. Uzmanlık alanını transmisyon elemanları, temiz su arıtma sistemleri, pnömatik sistemler, katı partikül taşıma sistemleri konularında yoğunlaştırmasıyla birlikte ilgili uzmanlık dalında faaliyet gösteren sektör lideri firmalarda ‘Satış Müdürü’ olarak görev yapmıştır.

Halen İsviçre menşeili Güdel A.G. Firmasının Türkiye Ofisinde Satış Müdürü olarak Lineer Hareket Sistemleri ve Robotik Otomasyon konularında Türk Sanayisine hizmet vermektedir.

Faal meslek yaşamına paralel, ‘her başarılı erkeğin arkasında bu başarının kaynağı bir kadın vardır’ sözünün doğruluğunu bir kez daha kanıtlarcasına 2008 yılında eşi Müjde Eroğlu Örter ile bir ilke imza atmış ve Bakırköy-İstanbul’da ‘bio- ve ekolojik tarım ürünlerinin e-ticaret anlayışıyla ‘butik tarzdaki tüketicisine’ ulaştırılması amacıyla bir internet sitesi kurarak sanal mağzacılık konseptini ekolojik tarım ürünlerinin tüm Türkiye genelinde satış ve pazarlanmasında aktif olarak rol almıştır. Kendisine ulaşan yoğun müşteri talepleri doğrultusunda da iş hacmini genişlettiği bir mağaza açmış ve bu yolla organik tarım ürünlerinin butik tüketici ile buluşmasına direk ve dolaylı pek çok katkıları olmuştur.  

Başta eşi, oğlu, ailesi ve görev aşkıyla yürüttüğü tüm mesleki faaliyetlerde başarısının göstergesi olarak uzmanlık alanıyla ilgili pek çok farklı profesyonel dergi ve internet sitelerinde sayısız yazı ve röportajları bulunmakta olup İngilizce ve Fransızca lisanlarına aktif şekilde kullanmaktadır.

Almanya, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Fransa’da değişik mesleki konularda eğitimler almış, meslektaşlarıyla know-how paylaşımlarında da bulunarak Türk Sanayisine modern teknik ve teknolojilerin bilgi yoluyla taşınmasında büyük destekler sağlamıştır. 

Bilgi paylaşımının bireysel ve toplumsal açılardan bilim ve teknolojik ilerleme ile ülke ekonomimizin sürdürülebilir gelişimindeki hakkı sayılır önemini hiçbir zaman gözardı etmeyen yazarımız APELASYON e-dergi makaleleriyle mühendislik, otomasyon, bio- ve organik tarım ürünleri yanısıra mesleki yaşam ve kişisel gözlemleriyle siz okurlarına ulaşacaktır.