Müjde Eroğlu ÖRTER - İngilizce Öğretmeni

1977 yılı Aydın doğumlu olup, orta ve lise öğrenimini Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1999 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetindeki başarılarla öğretmenlik hayatına özel bir dil okulunda başlamış, takip eden yıllarda da gerek devlet gerekse özel okullar ve dil kursları da dahil olmak üzere farklı kurum ve kuruluşlarda görevine ara vermeksizin devam etmiştir.

İngilizce öğretmeni olarak İstanbul’da halen sürdürmekte olduğu mesleği yanında yakınen ilgi duyduğu ‘Tarım ve Biyolojik Tarım’ konularında da sosyo-ekonomik ve sosyo-teknolojik açılımlar yapmaktadır. Başlangıçta hobi olarak ilgilendiği ama akabinde geniş ufuklarla birleşen girişimcilik ruhuyla organik tarım ürünlerinin satışını yaptığı bir internet sitesinin de kurucusu olmuştur. Başarıyla sürdürdüğü 5 yıllık bu süreçte  hem e-ticaret ve bilgi teknolojileriyle beslenen bu sitenin işletmesiyle bizzat uğraşmış hem de bu konuyla ilgili pek çok yerel dergi ve internet platformunda paylaşımları yayınlanmıştır.

Meslek yaşamı boyunca ‘eğitimcilikte yapıcı zihniyette liderlik’ konseptinin kendine tanımış olduğu imkanları yerinde ve zamanında değerlendirerek görev aldığı okullar adına pek çok yerel ve uluslararası (özellikle AB) eğitim öğretim projelerine katılmış, yürütücü veya yöneticisi olma sıfatıyla pek çok mesleki başarılara da imza atmıştır. Zarif duruşu, insancıl ve doğa/hayvan sever karakteriyle mesleki bilgi ve tecrübelerini uluslararası projelerle de harmanlayarak ülkemizi dünya eğitimsel-bilim platformlarında başarıyla temsil etmiştir. 2013 yılında Avrupa Birliği Bakanlığı’nca kendisine takdim edilen başarı ödülü ise mesleğindeki başarılarını zirveye taşımış olmaktaki en büyük ve önemli göstergelerden birisidir.

 İnsanlar gibi konuştuğu dillerin de canlı ve yaşadığını ön planda tutup 2014’te İngiltere’de ‘Trinity College London Cert-TESOL’ programını başarıyla tamamlamış ve ingilizce öğretimindeki bilgi ve becerilerini güncelleyerek, öğrencilerine dil eğitimini aktif bir çerçeveden sunmaya da devam etmektedir. 2015 yılında ise Fatih Üniversitesi’nde ‘Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmenliği’ sertifika programına katılmış, küreselleşen dünyamızda ülkemizde yerleşik yabancılara Türkçe öğreterek güzel dilimizin dünya dili olarak konuşulmasında özel katkılar da sağlayacak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

 Aktif çalışma hayatında mesleki bilgi, tecrübe ve deneyimlerini artırmakta İngiltere’nin sayılı pek çok üniversitesince kendisine sunulan uzaktan eğitim (e-learning, distance-learning) imkanlarından da faydalanarak, sadece mesleki anlamda kendisini geliştirmekle kalmamış, edindiği güncel bilgiler ve sosyo-kültürel değişimler ile ilgili alanlarda öğrencilerine dil eğitimi yanında farklı kültürlere ait yaşam, örf, adet, toplum bilinci vb konularını da kapsayan ‘danışmanlık’ hizmetleri de vermektedir. Günlük konuşmaya yeterli Almanca bilgisi ise sunmakta olduğu danışmanlık hizmetlerine farklı kültürel açılımlar yapılmasını da sağlamaktadır. Boş zamanlarında organik ve ekolojik tarım, turizm, yerel mutfak sanatları ve bölgesel tadlar vb pek çok farklı hobi ile ilgilenmektedir. Bu ilgi alanlarındaki tüm zevkli edinimleri ise gerek ülkemizde ve gerek seyahat ettiği ülkelerde yerli yabancı pek çok meslektaşıyla da paylaşmaktadır.

Meyvesini uzun yıllar geçtikten sonra alacağımız eğitimin de biyolojik ve ekolojik tarım gibi üstün çaba emek ve gayretler sarfedilmesi gereken hayat boyu süren bir uğraşlar zinciri olduğu inanç ve bilincinde olan yazarımız APELASYON e-dergi okuyucu ve takipçilerine ilgi alanları, yabancı dil eğitim/öğretimi, yabancı dil öğrenmenin ülke turizmimize katkıları, Avrupa Birliği Eğitim Projeleri  ve yurtdışında kültür, eğitim ve yaşam konularında makalelerle ulaşacaktır.