Bunaltan Sıcağa Beslenme Önerileri

Beslenme karın doyurmak değil, anne karnında başlayan yaşamın sonuna kadar devam eden metabolik faaliyetlerin devamlılığı, sağlıklı ve canlı kalabilmenin yegane şartı olan bir aktivitedir.

Beslenme karın doyurmak değil, anne karnında başlayan yaşamın sonuna kadar devam eden metabolik faaliyetlerin devamlılığı, sağlıklı ve canlı kalabilmenin yegane şartı olan bir aktivitedir. Pek çoğumuz yaşamımızın neredeyse sağlık adı altındaki her faaliyetinin başrol oyuncusu bu olguya gereken kıymet ve özeni göstermeyiz.

 

Beslenme şeklimizin ve düzenimizin zaman zaman çok daha dikkatle değerlendirilmesi gereken özel dönemleri vardır. İşte bu dönemlerden birisi de sıcakların yoğun ve bunaltıcı bir şekilde kendini gösterdiği, sağlığımız üzerine olumsuz etkilerinin netleştiği yaz aylarıdır. Bu aylarda beslenme stilimizde bazı değişikliklere gitmeli, yerinde ve zamanında doğru besin seçiminde bulunmalıyız. Eğer bu aylarda doğru ve sağlık odaklı bir beslenme programı uygulamazsak pek çok hastalıkla karşılaşma olasılığımız var demektir. 

 

Özellikle yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar, işi gereği gün boyu güneşin altında çalışmak zorunda olanlar ve çocuklar aşırı yaz sıcaklarının tetikleyebileceği hastalıklara karşı çok daha dikkatli olmalı ve tedbir almalıdırlar. Yaz aylarında beslenmemizle ilgili gerekli tedbirleri almazsak bünyelerimizde ortaya çıkabilecek değişiklikler ve metabolizma ile alakalı sorunlar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmekte. 

 

Yaz sıcaklarının sağlığa olumsuz olabilecek etkileri

 

Yazının devamı