Zeytin Takvimi: Temmuz 2022

Konu : Tarım

Haziran ayında seller ve yaşamadığımız meteorolojik olaylarla kafa karışıklığı arasında gittik geldik. Değişik bir yaza giriş yaşadık

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Haziran ayında seller ve yaşamadığımız meteorolojik olaylarla kafa karışıklığı arasında gittik geldik. Değişik bir yaza giriş yaşadık. Ekonomi ön plandaydı ama alıştık. Dünyanın diğer ülkelerinde de başka sorunlar bizleri etkiledi. Hava sıcaklıkları haziranda rekor kırdı. Fas ve Norveç’te çok ciddi hava olayları oldu ama ülkemizin dünyanın gündemi bunları duymamıza engel oldu. Karadeniz’de yaşanan sel felaketi geçen senekinin aynısıydı diyenler oldu. Değildi aslında biraz daha şiddetlisiydi. Hiç yağmur yağmayan alanlara su baskını oldu. Ankara’da sel oldu. Vatandaşlarımız mağdur oldu evleri eşyaları yok oldu. Esas bir olay beni çok etkiledi. Anıları gitmiş. Buzdolabını yerine koyarız da o anıları nasıl yerine koruz nasıl o insanı teselli ederiz bilmem ama bundan sonra bu olaylar bizim de başımıza gelecek. 

Sürdürülebilir bir gelecek için TASARRUF etmek zorundayız. Yokluğa mahkum edilerek değil almaya muktedir olarak bile isteye almamalıyız.

Suyu dabacanadan değil çeşmeden istemeliyiz. Belediyelerden temiz su istemeliyiz. Düşünsenize temiz su yaşamsal hakkımız hiç kimse su istemiyor. Herkes bu şehrin suyu içilmiyor diyor. Bildiğim tek il Eskişehir o da çok haklı olarak suyu içmede kullanılamıyor. Bütün belediyeler içme suyunu dabacana ile su taşıyan firmalara devretmiş onlarda kaynaktan çekebildikleri kadar çekiyor. Su memleketin suyu, ambalajı dışardan geliyor, çalışan ülkemin insanı firma yabancı içen bizim insanımız. Su büyük sorun olarak karşımıza çıkacak yer altı sularını tüketmeyelim. Güneş enerjisi ile deniz suyunu arıtalım.

Mevsim normallerinde görünen sıcaklıklarla devam ediyoruz. Güneyde Basra’nın etkisiyle hava sıcak gidiyor. Yağmur kuzeyde yağıyor ama zeytinlik alanlarında maalesef yağmıyor. 

Kaolin kili atma zamanı başladı. Yağmur yağma ihtimali olan yerlerde kurban bayramından sonra atabiliriz.
Antraknoz etkisini gösterdi, kışın kükürt atalım. Şimdi bir şey yapmaya gerek yok. 
Yabancı otları biçelim. Otları kompost yapalım. Koyunlara tavuklara yedirelim ama herbisit atmayalım. Traktörler sürüm yapmayalım.

Zeytin sinekleri için kontrol amaçlı tuzak asalım. Güve kontrolü yapalım. 

Temmuz ayı vergi ayıdır. Her zaman olduğu gibi devletimizden vergi indirimi talep ediyorum. Üreticilerimiz eskiden 'Reno' Toros'larla işini görürdü. Şimdi onun muadili araçlar arazi araçlarıdır. Tıpkı yatçılarda olduğu gibi arazi sahibi üreticilerimizin ÇKS’lerini kontrol ederek araçlarının vergilerini makul noktalara çekmeleri gerekir. Zaten bu araçlar özel zevkler için değil üretici kendi işini görebilsin diye var ama maalesef arazi araçlarının vergisi çok yüksek olduğu için üretici ulaşamamakta traktörüyle daha fazla yakıt harcayarak gitmektedir. Bunu çözmemiz gerekir. 

Temmuz ayında yaşayacağımız kurban bayramınız da şimdiden mübarek olsun. Küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için zeytinlikler önemlidir. Herbisit atma, küçükbaşa yedir. Dalları ve ağacı yedirmeden kontrollü bir şekilde üretim yapabiliriz. 

Huzurlu mutlu günler diliyorum.