Günümüzde

Bir kaç yıldır sevindirici bir gelişme olarak Anadolu’nun değişik yerlerinde Ağustos ve Ekim ayları arasında bu şenlikler artan bir çoşkuyla kutlanmaya başlandı. Gerek turizmi canlandırması gerekse şarap kültürüne katkısı açısından çok faydalı olduğu kesin olan Bağbozumu gezileri giderek popüler olmaya başlamış ve alternatif turizm listelerine girmiştir.

 

Bu geziler ve bağbozumu şenliklerine katılım şarabın sadece marketten satın alınan ve tüketilirken zevk aldığı bir içecek olmaktan ileriye taşıyarak tüm bir yıl içersinde bağın aldığı yağmur miktarı, güneşli gün sayısı, hastalıklarla mücadele dolu geçen bir ürünü tanımak isteyenler için önemli bir fırsat. 

 

Şarap amaçlı bir grup 

2004 yılında temelleri atılan bir grup var, ismi EvdeŞarap. Bu grubun temel amacında Anadolu kültürünün bir parçası olan ve gittikçe unutulan şarap ile ilgili herşey yeralmaktadır. Bu temel amacın açılımı olarak “şarap kültürü" ve "yeme-içme kültürü" ile yazışmalarda, ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen lezzetlere yolculuklar yapılmaktadır. 

Grubumuzda yapılan yazışmalar dışında, üyeler arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve amatör olarak şarap üretim aşamasında yaşanan tecrübelerin paylaşılması için aylık Şarap Tadım toplantıları düzenlenmesi, Panel düzenlenmesi, Şarap Bağbozumu gezileri düzenlemesi gibi faaliyetler yapılmaktadır.

 

İzmir EvdeŞarap grubu 5. İzmir Bağbozumu Şenlikleri düzenlemiştir.

 

Bu sene EvdeŞarap grubu İzmir’de yerleşik şarap severler için beşincisi olmak üzere 31 Ağustos 2015 Pazar günü bir bağbozumu düzenlemiştir. Yaklaşık 50 kişi sabah saat 07:00 de bağda buluşup sabah sessizliği ve serinliğinde kesilmeyi bekleyen üzümler ile güne başlamışlardır. 

 

Bağları bozmak tüm yıl bouyunca her türlü şarttan sağ kalıp bize o dünyanın en güzel içkisini sunan omcaları önce kutsamak ardından bize verdiği bu hazzı şölene döndürmek anlamını da içerir. 

 

Dionysos gibi önce ölüp sonra tekrar dirilen yapraklar hayatın hiç bitmeyen evrimini özetler. Dionysos aynı zamanda değişim, yaratma ve yıkma, hareket, yaratıcı taşkınlık, kendinden geçme, birlik/birleşmeyi temsil eder. Biz de Dionysos’un açtığı bu yoldan heyecan, emek ve keyifle ilerliyoruz.

 

Dolayısıyla “Bağı bozmak” her ne kadar rahatsız edici bir sözcük gibi dursa da, aslında tam anlamıyla yeniden doğuşun lirik bir ifadesi olarak algılanabilir. Bu bağla buluşma aslında son değil yeni bir başlangıcın ilk adımı olarak ta kabul edilebilir.

Bağ bozumuna katılan şarap dostları gençler, yaşlılar, çocuklar ellerinde makaslar omcaların arasına girdiklerinde hafif bir müzik onlara eşlik etmektedir. Dionysosçu sanatların başında, göze değil kulağa hitap eden müzik gelmektedir. Bu geleneği EvdeŞarap grubu devam ettirmektedir. Müzik denilen uğraş dünyanın bir yinelemesi ve yeni bir biçime sokulması değilmidir?

 

Bu ortamda kesilen üzümler toplanıp ikinci yolculuğuna başlayacak yere taşınmaktadır.  

Toplanan üzümler saplarından ayrılıp tanelerinin patlatılacağı bir soraki aşamasına doğru kasalar içinde gelmiştir. Katılımcılardan ilk defa amatör olarak şarap yapanların varlığı düşlünülerek EvdeŞarap grubu olarak maya, maya besini, kükürt metabisülfit gibi yardımcı malzemeler kendilerine anlatılarak teslim edilmiştir.  Ayrıca tüm aşamaları özetleyecek bir animasyon DVD si verilmiştir.

 

Sabah kesilen, saplarından ayrılan ve taneleri patlatılan üzümler mayşe yada cibre aşamasına gelmiş olarak katılımcıların bidonlarına aktarılarak şarap olmaya adım atmışlardır.

 

Bu yorucu ama zevkli uğraşı paylaşan katılımcılar biraz nefes almak için ve yükselen güneşten kendilerini korumak için bağ alanı içersinde muhtelif yerlere dağılarak biraz dinlenme fırsatı bulmuşlardır.

Bu arada saatler 12:30 u gösterirken yavaş yavaş Bağbozumu Şenliklerine devam edeceğimiz yemek alanına geçiş yapılmıştır. 

Bundan sonra sıcak sohbetler ile yemek ve kendi yaptığımız şarapların tadımı ile şenlik devam etmiştir. Karnımızı biraz doyurup rahatladıktan sonra bir yarışma sorusu ile devam edilmiştir.

Yarışma sorusu “Şarabı tarif eden en iyi ve en kısa cümle” yi yazmalarını istediğimiz katılımcılar, yaratıcı örnekler sergilemişler ve dereceye girene ödüller verilmiştir. Bunun devamında Hayyam dan şiirler, hediye çekilişi ve devam eden konuşmaların sonucunda saat 17:00 olduğunda tüm grup bağa son bir kez bakıp gelecek sene görüşmek dileklerini iletirken, kendi amatör şaraplarını yapacakları bidonları ile evlerine dönmüşlerdir.