Sıcak Havalarda Cildinizi Nasıl Korursunuz?

Konu : Sağlık

Yaz geldiğinde kimse evde oturmak istemez. Kışın soğuk ve yağışlı hava nedeniyle eve kapanarak geçirilen aylardan sonra, yaz artık özgürleşme zamanıdır.

Yaz geldiğinde kimse evde oturmak istemez. Kışın soğuk ve yağışlı hava nedeniyle eve kapanarak geçirilen aylardan sonra, yaz artık özgürleşme zamanıdır. Açık havada yapılan kahvaltılar ve yürüyüşlerin yanı sıra havuz ve deniz sefaları da yazın olmazsa olmazlarıdır. Bu açık hava aktiviteleri sırasında ise cildiniz; güneş, havuzdaki klor, deniz tuzu gibi çeşitli dış etkenlere maruz kalır. Eğer dikkat etmezseniz bu etkenler cildinizi olumsuz yönde etkiler. Bu yazımızda sıcak havalarda cildinizi nasıl koruyabileceğinize ilişkin önerilere yer vereceğiz. 

 

Yaz aylarında cildin en büyük düşmanı, zararlı güneş ışınlarıdır. Eskiden güneş ışınlarının olumsuz etkilerini bu kadar fazla hissetmiyorduk çünkü ozon tabakası günümüzdeki kadar ince değildi ve güneşten dünyaya A ve B ultraviyole radyasyonu geliyordu. Şimdi ise deri kanseri riskini artıran C ultraviyole radyasyonu da ulaşmaya başladı. Güneşin zararlı ışınlarının etkisini en aza indirmek istiyorsanız, güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi sürün. Beyaz tenli kişiler güneşten daha fazla etkilendikleri için en yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini kullanmalı. 

Yazının devamı