Rafinasyon İşlemi ile Yağdan Uzaklaştırılan Fosfolipidler

Konu :

Bitkisel kaynaklı ham yağlarda bulunan çeşitli safsızlıklar nedeniyle ham yağ, istenmeyen tat, aroma, koku ve renge sahiptir.

Bitkisel kaynaklı ham yağlarda bulunan çeşitli safsızlıklar nedeniyle ham yağ,  istenmeyen tat, aroma, koku ve renge sahiptir. Bu safsızlıkların giderilmesi için uygulanan rafinasyon işlemi, fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmektedir. Degumming işlemi ise her iki rafinasyon yöntemlerinin ilk basamağı olup yapışkan maddelerin uzaklaştırılması işlemidir. Bu proses genellikle fosfolipidleri hidrate edebilmek amacıyla ham yağın düşük miktarda su ile işlem görmesi ve böylece santrifüj ile yağdan ayrılmalarını sağlamak şeklinde gerçekleşmektedir. Fosfolipidlerin yapısına bağlı olarak degumming işlemi, hidratasyon işlemi ile ya da düşük pH’lı çözeltiler kullanılarak yapılır.

 

Degumming işlemi ile yağdan uzaklaştırılan fosfolipid miktarları Soya yağı %2,2,  Kanola yağında %2, Mısır yağında %1,25, Pamuk yağında %0,8, Ayçiçeği yağında %0,7, Zeytinyağında 0,1, Palm yağında <0,075, Hindistancevizi yağında <0,07’dir. Rafinasyon İşlemlerinin artıklarını değerlendirilmesi açısından bu miktarlar oldukça önemlidir.

 

Anahtar Kelime: Rafinasyon, Degumming, Fosfolipid, Lesitin. 

Yazının devamı