Editörden

Yazar : Bilge KEYKUBAT

Bir sayımız daha yayında. Tarım ve Gıda sektörü o kadar hızlı değişen bir sektör ki her geçen gün yeni bir olay her geçen gün yeni bir değişiklik.

Bir sayımız daha yayında. Tarım ve Gıda sektörü o kadar hızlı değişen bir sektör ki her geçen gün yeni bir olay her geçen gün yeni bir değişiklik. 

 

Sektörde olan hiçbir şey bizleri etkilemiyor artık. Hissizlik yaşamın olağan bir halini almış durumda. Birileri çıkmış binlerce kişiyi dolandırmış, birileri hileli ürünleri tüm ülkeye satmış bunların hepsi olağan oldu maalesef günümüzde. 

 

Dergimizin yeni yazıları dururken nereden geldik bu konulara diyebilirsiniz. Ancak bizler de gündem ile ilgili bir iki kelam edelim istedik.

 

Tarım Bakanlığının sayfasında yeni yayınlanan hileli gıda listesini ayrıntılı inceleyeniz var mı? 

 

Biz linkini sizlerle paylaşıyoruz. www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/606/Ifsa.pdf

 

Biz inceledik! Ve durum biraz vahim…

 

Bu listeden biz birkaç konu başlığının altını çizmek istiyoruz.

 

Takviye edici gıda ve bitkisel çözümlerdeki hileli ürün artışı biraz ilginç. İnsanların yaşam standardı düştükçe, hastalıklar arttıkça ve hastalıklara karşı ilaçları bulamadıkça da bu ürünler her geçen gün artmaya devam edecek. Böyle durumda da yeni yeni yatırımcılar yeni yeni ürünler karşımıza devamlı çıkacak. Bu tarz ürünlerde çare arayan insanların sayısı gittikçe  arıyor maalesef! Hal böyle olunca da patlayıveriyor takviye edici gıda ve bitkisel çözümler. Ne de güzel bir Pazar. 

Bir diğer gurup et ve et sektörü. Et fiyatları durdurulamıyor. İthal et bile çözemedi pahalılık durumunu. Niye diye düşünmüyoruz maalesef! Hayvancılığın olmazsa olmazı yem üretimimizi merak eden yok. Yem hammadde üretimini merak eden yok. Vurun yerli çeşitlerimize. Ne de olsa Angus’larımız var. İnsanların en önemli besin kaynakları arasında et ve et ürünleri var. Kaçarı yok yiyeceğiz bu et grubunu. Ne olursa olsun satan bir ürün gurubunda da hileli ürün yapan maalesef çok oluveriyor. İşin ucunda kolay para kazanmak var. Olan yine gariban insanlarımıza…

 

Süt ve süt ürünleri ile bitkisel yağ sektörleri de hileli ürünlerden payını almış durumda.  Sorunlar aynı.

 

Hileli ürün yapıp satanlar mı, ekonomik sıkıntıları yüzünden o hileli ürünleri alanlar mı, haksız anlayamıyoruz.

 

--

Gündem bitmek bilmiyor. Çiftlik Bank, Farmbank, Sütbank, Anadolu bank… her geçen gün bu …bank sayısında artmalar başladı. Vahim olan; bu …bankların sayısının artması mı, sevgili halkımızın bunlara hala daha umut bağlaması mı, ya da bu …banklara izin verilmesi mi? Kuran mı, parasını veren mi, kurulmasına izin veren mi haksız biz bilemedik!

--

Tarım alanında güzel şeylerde oluyor. Örneğin genç çiftçilere verilen hibeler, proje destekleri. Ancak hala daha gençleri bu desteklerle köylere kırsala gönderemeyeceğimizi anlayamadık! Köylerimiz de sosyal yaşam standardı diye bir şey yok. Gençleri orada tutamazsanız eğer köylerdeki yaşam standardını sağlayamazsanız. 

 

--

Doğa tekrar canlanmaya başladı. Ancak canlanma sadece doğada değil, evlerimizdeki bahçelerimizdeki bitkilerimiz de yenileniyor. Bu dönemde ev ve bahçelerimizdeki bitkilerimizi de ihmal etmeyelim.