Ne Güzeldir Zeytini Konuşmak

Zeytin ağacı, zeytin ve zeytinyağı üzerine okuyup yazmaktan hiç bıkmam.

Zeytin ağacı, zeytin ve zeytinyağı üzerine okuyup yazmaktan hiç bıkmam. Zeytini konuşmaktan yorulduğum olmuştur, fakat zeytin ağacının sürekli yenilenen yaşam enerjisi beni her defasından yeniden canlandırmıştır. Ölmez ağaç olmanın misyonu da bu olsa gerek!  

Zeytine dair “Ay ne çok yazdım, yetti gari” dediğim oldu mu hiç diye düşündüm, olmamış. Nasıl olsun ki! Tam bir şeyler öğrendim dediğim noktada bambaşka kılıkta çok farklı bilgilerle çıkıyor karşıma zeytin. Geçenlerde Kuzey Ege’den kalkıp Güney Ege’nin en ücralarına şöyle bir gezinivereyim dedim. Yurdumun ücralarında neler oluyor, doğa nasıl, yeşile bir zeval geliyor mu diye arada bir çavuşluk yaptığım olur!  Defalarcadır görürüm ki, mübarek ağaç her bölgede kendini ifade etmenin yolunu mutlaka bulur. Gevrek gövdesinin silueti bile bulunduğu coğrafyaya göre değişkenlik gösterir. 

Zeytin muhabbetiyle başlanan satırların geleceği nokta belli tabi! 

Evet, bir yeni kitabım daha yayınlandı. “Edremit’in Anaları Zeytin Kokar Sofraları”. Zeytin öyküleri ve yemek manileri ile bezenmiş bu kitabı yazarken ben çok keyif aldım. Hele birkaç öykü var ki onları yazarken nasıl kıkırdadığımı anlatamam. Ben severek yazdım umarım sizler de keyifle okursunuz.  

Edremit Körfezi çok geniş ve zengin bir zeytin coğrafyası; Orada günlük hayatın zeytin ile başlayıp zeytin ile devam ettiğini fark ettiğinizde olağan güncelliğin bir parçası oluyorsunuz zaten. Zeytine dair sözcükler kendiliğinden dökülüyor satırlara, benim bir suçum yok! 

 

Tarhanam turşu ister 

Ah büryanım et ister 

Zeytin neyine yetmemiş 

Kızılkeçili Müyesser 

 

Cemrelerin birer birer düşüp yeni bir döngünün can bulduğu bu ilkbahar günlerinde doğadaki seslere kulak vermek adeta terapi. İşte zeytin çiçeklerinin de zamanı geliyor, önümüzdeki günlerde çıtlayıp pıtırdayarak açacaklar ve bizler seslerini duyabilmek için kulak kesileceğiz. 

Sonra yeniden buluşuncaya değin Aşçı Fok şöyle diyecek; 

“Çiçeklerin dili de var ağzı da, öpüp koklayın, sevin, çıkıp gezin zeytinliklerde. Kazdağı yamaçlarının denize bakan taraflarında çapkın bakışlardan sakınan nazik zeytin çiçekleridir onlar. Yazdırır da söyletir de! Zeytin zamanı yeşil taneciklerle dolu satırlar döşemeye teşne bir ruhun anlatacakları bitmez, bitmesin.”