Damla Çikolatalı Kurabiye

Konu : Gastronomi

Bence benim gibi, aç olduğundan değil de zevk için yiyen insanlarda porsiyon kontrolünün sağlanabilmesinin tek yolu porsiyonları pişirirken aza indirmek.

Bence benim gibi, aç olduğundan değil de zevk için yiyen insanlarda porsiyon kontrolünün sağlanabilmesinin tek yolu porsiyonları pişirirken aza indirmek.

Az sonra vereceğim tariften 10 adet kurabiye elde edebilirisiniz. Çünkü emin olun, 30 adet pişirirseniz 30'unu da yemek isteyeceksiniz. Benim uygulama şeklim genelde 10-12 adet civarı olsa da tatmasını istediğim insanlara bir kaç tanesini götürmek evde kalan miktarı azalttığı için haliyle zorunlu bir porsiyon kontrolü yaratmak şeklinde :)

Tahin, hindistan cevizi şekeri ve pekmezi çırpıyoruz, ardından sütü ekleyip biraz daha çırpıyoruz. Sonrasında kakao, yulaf unu ve kabartma tozunu ilave edip karıştırıyoruz. Damla çikolata ve bitter çikolatayı ekleyip 10 dakika kadar dolapta biraz kıvam alması için bekletiyoruz.

Ben özellikle hem bitter hem damla çikolata kullanıyorum. Bitter çikolata eriyerek bambaşka bir lezzet verirken, damla çikolatalar ise bütün kalarak aldığınız her lokmada size sürpriz yapıyor. Sizler isterseniz bir tanesini kullanabilirsiniz.

Kıvam alan hamurumuzdan 2 yemek kaşığı yardımıyla fırın tepsimize koyuyoruz ve kendilerini önceden ısınmış 1750C'lik fırınımıza, 20 dakika sonra görüşmek üzere uğurluyoruz.

Üzerini süslemek isterseniz 1 tatlı kaşığı steviayı öğütüp pudra şeker kıvamına getirebilir ve bir süzgeç yardımıyla üzerine serpebilirsiniz.

Afiyet olsun

Görseller:

Yazara aittir, izinsiz kullanılamaz.