Yaz Ayların Doğada Yapılabilecek 25 Etkinlik Önerisi

Hayat koşullarının çocuklarımızın doğa ile iç içe yaşama olanaklarını kısıtlamasıyla çocuklarımızın çevreye duyarlı ve doğaya dost yetişmek ve onları doğayla bütünleştirmek için okullara, öğretmenlere, anne ve babalara çok fazla iş düşüyor.

Yazar: Merve Topçuoğlu
 
Değerli okurlarımız,

Günümüzde büyük şehirlerde yaşam, bizlere sunulan her türlü imkâna rağmen küçük yaş gurubu çocuklarımız için düşündüğümüzden daha kısıtlayıcı olabiliyor. Apartman kapılarının arkalarında büyüyen çocuklarımız, doğa ve çevre bilincinden uzaklaşıyor. Hayat koşullarının çocuklarımızın doğa ile iç içe yaşama olanaklarını kısıtlamasıyla çocuklarımızın çevreye duyarlı ve doğaya dost yetişmek ve onları doğayla bütünleştirmek için okullara, öğretmenlere, anne ve babalara çok fazla iş düşüyor.
 
Jean-Jacques Rousseau, çocuk yetiştirmede anne, baba ve öğretmenlere şu öneride bulunur:
 
‘Çocuklarınızı inceleyerek işe başlayınız. Eminim ki onları hiç tanımıyorsunuz’
 
Bu söz ile çocuklardaki doğal eğilimleri bastırmak ve disiplin altına almak yerine onları teşvik edip büyüme ve gelişmelerine destek olmaları gerektiğine vurgu yapmaktadır.  Rousseau, çocuk eğitimindeki aracın kitaplar ve sınavlar yerine doğanın kendisi olması gerektiğini vurgulamıştır. 

Froebel de geleneksel eğitim sisteminin sahteliğini, yapmacıklığını, eşitsizliğini, gereksiz formalitelerini reddetmiştir. Bireyin özgür bir ortamda kendini keşfetmesini, doğal yeteneklerini baskıdan arındırılmış bir ortamda sergilemesini, öğretmenlerin rehberliğinde keşfetmesi ve geliştirmesi olduğunu vurgulamıştır. Çocukların doğa ile yakın ilişkiler içinde, huzuru doğada bulmasına olanak sağlamışır. Bu okulun çocuklar için, “doğadaki bir bitki gibi özgürce büyüyebilecekleri bir bahçe olmalı” demiştir ve kurduğu okulun adını “kindergarten (çocuk bahçesi)” olarak değiştirmiştir.
 
Bu yaz çocuklarınızla geçireceğiniz vakit içerisine DOĞA’yı da arkadaş olarak alalım. Size yuva olduğu canlılarla, büyüleyici manzaralarıyla, dokusuyla, kokusuyla, sesleriyle, binbir çeşit heyecan yaşatacak esrarengiz BİR ARKADAŞ olacaktır. 
 
Bu yaz çocuklarımızla doğayı keşfedeceğimiz etkinlikler için size bol bol etkinlik önerisi; ama bundan emin olun ki doğaya çıktığınızda burası orman olur, sahil olur, yayla olur, bir çalılık olur, par olur… neresi olursa olsun, doğanın hangi köşesini arkadaş olarak yanınıza alırsanız alın size binlerce etkinlik önerisinde bulunacaktır.