Çocukluğumu Çaldınız!

Tarih;  23 Eylül 2019, Pazartesi. Yer;  Birleşmiş Milletler – İklim Zirvesi – New York. 77 ülkenin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonunu sıfırlamayı taahhüt ettiği Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylemi Zirvesi’ne 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisiti Greta Thunberg’in konuşması damgasını vurdu. 

Yazar: Cihan Devrim Avunduk

Hatırlayalım…

Tarih; 
23 Eylül 2019, Pazartesi.
Yer; 
Birleşmiş Milletler – İklim Zirvesi – New York.

77 ülkenin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonunu sıfırlamayı taahhüt ettiği Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylemi Zirvesi’ne 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisiti Greta Thunberg’in konuşması damgasını vurdu. 

Zirveye katılan 60 ülkenin liderlerine, Thunberg mikrofon kendisine verilirken sorulan “mesajın nedir” sorusunu şöyle cevapladı:

Mesajım şu ki; gözümüz üzerinizde olacak!...”

"Her şey baştan aşağı yanlışlarla dolu. Ben bugün burada olmamalıydım. Okyanusun diğer tarafında okulumda olmam gerekirdi. Oysa sizler, umudu, biz gençlerde arıyorsunuz. Buna nasıl cüret edersiniz!?...”

"Boş sözlerinizle hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız! Yine de ben şanslılardanım. İnsanlar acı çekiyor! İnsanlar ölüyor! Bütün ekosistemler çöküyor. Kitlesel bir yok oluşun başlangıcındayız ve sizin konuştuğunuz tek şey para ve sonsuz ekonomik büyüme peri masalları... Bu ne cüret!?...”

“30 yılı aşan bir süredir, bilim; her şeyi apaçık ortaya koyuyor. Siz, nasıl oluyor da kafalarınızı çevirip, başka yerlere bakıyorsunuz!? Ve de hala gerekli çözümler ve kararlar ortada yokken, ne hakla buraya gelip, yaptıklarınızın yeterli olduğunu söylüyorsunuz!?...”

"Ne kadar üzgün ve kızgın olsam da yine de buna inanmak istemiyorum: Bizi işittiğinizi, bizi ve durumun aciliyetini anladığını söylüyorsunuz. Durumu gerçekten anlayıp ve yine de harekete geçmiyorsanız, bu sizi şeytan yapar ki, ben buna inanmayı reddediyorum…”

"En yaygın fikir olan, emisyonların (gazların salınımını) 10 yılda yarı yarıya azaltılması; bize yalnızca, küresel ısınmanın 1,5 derecenin [Celsius] altında kalması ve insanların kontrolünün ötesinde geri alınamaz bir zincirleme reaksiyon riskinin durması için yalnızca yüzde ellilik bir şans veriyor…”     

"Yüzde elli sizin için kabul edilebilir bir oran olabilir. Ancak bu rakamlar, devrilme noktalarını, çoğu geri bildirim döngüsünü, zehirli hava kirliliğinin gizlediği ek ısınmayı, eşitlik ve iklim adaleti meselelerini içermiyor. Ayrıca püskürttüğünüz yüz milyarlarca ton karbondioksiti emen benim neslime sırtlarınızı dayıyorsunuz, neredeyse hiç var olmayan teknolojilerle, solumakta olduğumuz havanın temizlenmesi için …”

"Bu yüzden, yüzde ellilik bir oran, bunun sonuçlarıyla yaşayacak bizler için kabul edilebilir bir risk, değildir!...”

"IPCC (The Intergovernmental Panel on Climate Change / Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) tarafından bildirilen en iyi olasılığa göre, 1,5 derecelik bir küresel sıcaklık artışının %67’lik şansla altında kalabilmek için, Ocak 2018'de, dünyanın karbondioksit salınımın en fazla 420 gigaton ile sınırlı kalması (karbon bütçesi) gerektiği, açıklanmıştı. Bugün bu rakam şimdiden 350 gigatonun altına indi bile...”

"Bunun sadece 'her zamanki gibi iş' ve bazı teknik çözümlerle çözülebileceğini nasıl iddia edersiniz!? Günümüzün emisyon seviyeleriyle, kalan CO2 emisyon sınırına, sekiz buçuk yıldan çok daha kısa bir süre içinde tamamen ulaşılmış olacak!...”

"Bugün burada, bu rakamlar doğrultusunda hiçbir çözüm ya da plan yok sunulmayacak, çünkü bu rakamlar çok rahatsız edici. Ve sizler hala bunu dile getirecek olgunlukta değilsiniz!...”

"Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz, bizi yüzüstü bırakıyorsunuz. Ama gençler sizin ihanetinizi görmeye başladı. Tüm gelecek nesillerin gözleri sizin üzerinizde. Ve eğer bizi hayal kırıklığına uğratmayı seçerseniz, diyeceğim şudur ki: Sizi asla affetmeyeceğiz!...”

"Bunun yanınıza kalmasına izin vermeyeceğiz…”

“Tam burada, tam da şu anda, işte sınırımızı çiziyoruz!...”

“Dünya uyanıyor. Ve isteseniz de istemeseniz de değişim geliyor!”

"Teşekkürler."

Onca lafı, o gün 16 yaşında olan Greta’dan işiten ve biraz olsun ders aldıklarını sandığımız koca koca katılımcılar, yönettikleri ülkelere dönmelerinden sonra neler oldu dersiniz? Ben söyleyeyim: dünyanın karbon bütçesi, yani Ocak 2018’de 420 gigaton olarak kararlaştırılan CO2 salınım sınırının %83’ü, Ağustos 2021 itibarıyla çoktan kullanıldı!... Ve bunun sonucunda da, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu – UNICEF’in, 20 Ağustos 2021 tarihli raporuna göre; 1 milyar çocuk gittikçe artan hava kirliliğine yüksek oranda maruz kalıyor. Dünya nüfusunun 7,9 milyar olduğu ve bunun 1,9 milyarını çocukların oluşturduğunu düşünürsek, her iki çocuktan biri (hatta fazlası) ciddi risk altında demektir. 

Sadece devletleri yönetenleri suçlamak çok kolaycı bir yöntemdir, sorumluluktan gönül rahatlığıyla (!) kaçmak için; kaldı ki onlar da o mevkilere – bir şekilde – yönettikleri halkların içinden geliyorlar.

Çocukların çocukluğunun çalınmasında sorumluluk hepimizin!