EuropassCV ve Motivasyon Mektubu Nedir?

Yazar: Şule Ercan
 
Tekrardan merhabalar, hadi kaldığımız yerden devam edelim!
Nerede kalmıştık?
 
 
Hazırsanız, ben başlıyorum. Hangi projelerden nasıl, ne şartla faydalanabileceğimizi öğrendik. Kabul alma aşamasında bizden istenecek iki kutsalımız var: EuropassCV ve Motivasyon mektubu. Bu ikisi birbirine çok karıştırılsa da aslında birbirinden net çizgilerle ayrıldığı noktaları söylemek mümkün.
 
EuropassCV nedir?

EuropassCV, tarayıcı üzerinden online bir şekilde oluşturabildiğiniz, dahası bulut arşivler üzerinden (dropbox, drive gibi) istediğiniz cihazdan online şekilde güncelleyebildiğiniz bir CV formatıdır. Yeterlilik ve yetkinliklerinizi açık ve anlamlı şekilde ifade edebilme olanağı sunar ve kullanımı çok basittir. AB projelerinin dışında Avrupa’daki çoğu firmanın standarda oturttuğu bir CV formatıdır aslında. Türkiye’de de yavaş yavaş EuropassCV talep etmeye başladılar firmalar,;dolayısıyla üniversitelerde ve gençlik merkezlerinde uygulamalı atölyeler yapılmaya başlandı. Reklam gibi olmasın, biz de başladık :) EruopassCV maceranıza https://bit.ly/2um83gJ linkinden başlayabilirsiniz, kolaylıklar!

Motivasyon Mektubu Nedir?

Son yılların en trend kelimelerinden biri olan “motivasyon” aslında içimizde! Çok kez duyduğumuz “Sizi neden işe alalım?” sorusunun bir diğer anlamı da “Motivasyonunuz nedir?”dir. Motivasyon mektubunda bir projeye başvurmadan önce “Bu projeye katılmayı neden istiyorum? Bu projeye ne katabilirim? Bu projede etkin taraflarım neler olacak?” sorularına cevap bulmak motivasyon mektubunuzun iskeletini oluşturacaktır. Sonrasında deneyimleriniz, kişiliğiniz ve beklentileriniz iskeletinizin kaslarını oluşturacak ve koşmaya hazır hale geleceksiniz!

Harika bireyler olduğumuz gibi, kötü yönlerimiz veya fobilerimiz mutlaka var. Dolayısıyla CV veya motivasyon mektubumuzda olmadığımız biri gibi bilgi vermek, bizi zor duruma sokacaktır. Unutmayın ki, başvurduğunuz projedeki karar verici kişiler sizin bilgi verdiğiniz kadar hakkınızda fikir sahibi olacaktır. Net ve samimi olmak her zaman sizin için de karşı taraf için de mutlak memnuniyeti sağlar.

Bir başka konu olarak da, her projeye aynı CV veya motivasyon mektubunu göndermek var. Herkese “seni seviyorum” diyen biri hakkında ne düşünürdünüz? Ne kadar inandırıcıdır sizce? Dolayısıyla, hazırladığımız EuropassCV veya motivasyon mektubumuz spesifik olarak projeye yönelik hazırlanması gerekiyor. Sonuçta her projeye aynı faydayı sağlamamız biraz ütopiktir.

Yani demem odur ki; araştırarak, empati yaparak, samimiyetle ve inanarak başvurduğunuz takdirde bir projeden red yemeniz çok olası değildir ama olasıdır da. Sonuç olumsuz olduğunda mail atarak nedenini öğrenmeyi talep etmekten çekinmeyin, çünkü her “hata” aslında bizi doğruya götürecektir.

Hadi biraz kenara bırakalım CV’yi motivasyon mektubunu, sizin hayattaki motivasyonunuz ne? Bize yazmaktan çekinmeyin!
Sevgiler.
 
Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.